GISportal
Jedeme i díky Vám

Jedinečná technologie snímkovaní zemského povrchu nyní dostupná i v České republice. (TZ)

Společnosti CleverMaps, s.r.o. a Aerodata International Surveys podepsaly exkluzivní partnerství o výhradním zastoupení pro Českou republiku. Díky této spolupráci se k nám dostává unikátní technologie pro letecké snímkovaní zemského povrchu.

Letecké snímky zná široká veřejnost z běžně dostupných mapových portálů a aplikací jako jsou například MAPY.CZ nebo Google Maps.

“Společnost Aerodata disponuje jako jediná v Evropě unikátní technologií A3, která je až 3 krát výkonnější než běžně dostupná řešení a zároveň umožňuje provádět kolmé a šikmé snímkovaní zároveň.” popisuje výhody tohoto řešení ředitel společnosti CLEVER°MAPS’ Jan Sirotek. “Díky kombinaci čoček, obrazového senzoru a speciálního výkyvného zařízení je možné snímat objekty z větší výšky a poté je mnohem rychleji zpracovat ve vysoce automatizovaném režimu”.

Ukázka snímku technologie A3
Ukázka snímku technologie A3

Snímky jsou následně využívány v soukromé i veřejné sféře a většina z nás se s nimi setkává na běžně dostupných mapových portálech. Snímání České republiky bylo prováděno od roku 2002 do roku 2012, v roce 2013 již nová data nebyla systematicky pořizována. Partnerství CLEVER°MAPS’ a AERODATA  má za cíl obnovit pravidelné snímkování ČR ve vysokém rozlišení, ale s častější aktualizací se současným pořizováním kolmých i šikmých snímků (tzv. ptačí pohled).

Společnost CLEVER°MAPS působí v oblasti geoinformatiky a Location Intelligence. Dodává  podnikové lokační aplikace a řešení postavené na vlastní unikátní softwarové platformě. Spojení s největším evropským hráčem v oblasti sběru geo-prostorových dat je tak logickým a přirozeným krokem. Aerodata International Surveys je největší evropská společnost v oblasti leteckého snímkování. Je součástí japonského gigantu Pasco, který byl založen již v roce 1953 a je světovým lídrem v oblasti geoinformatiky.

Share
2 komentářů
 1. redakce napsal/a

  V uveřejněné tiskové zprávě chybí 3 důležitá slova, bez nichž je sdělení matoucí a v dále citované části nepravdivé. Jde o:
  „Snímání České Republiky PRO ÚČELY PODNIKÁNÍ bylo prováděno od roku 2002 do roku 2012, v roce 2013 již nová data nebyla systematicky pořizována“. Je evidentně míněna dosavadní činnost firmy Geodis Brno.

  Pro potřeby orgánů státní správy však byla v roce 2012 digitálně nasnímkována celá východní polovina ČR, v roce 2013 západní polovina ČR a v roce 2014 opět bude nasnímkována východní polovina ČR a z těchto snímků je vyhotovováno Ortofoto České republiky s rozlišením 0,25 m na zemi. Hlavním účelem je periodická aktualizace Základní báze geografických dat (ZABAGED) a revize obsahu katastrálních map v resortu ČÚZK, periodická aktualizace vojenského Digitálního modelu území (DMÚ-25), pořízení aktuálních dat pro registr půdy (LPIS) a podklady pro komplexní pozemkové úpravy v resortu Ministerstva zemědělství.

  Ortofoto ČR je však dostupné na geoportálu ČÚZK(www.geoportal.cuzk.cz) i pro každého jiného uživatele za velmi přijatelnou cenu. Vyšší rozlišení (10-12,5 cm na zemi) má význam pro zastavěná území, kterých je v ČR maximálně 11 % celkové výměry státu. Objem dat ortofota pak stoupá geometrickou řadou a vyšší rozlišení vůbec nemusí znamenat odpovídající zvýšení polohové přesnosti!

  doc. Ing. Jiří Šíma, CSc.
  emer. pedagog ZČU v Plzni

 2. Lada Capek napsal/a

  Dobry den,

  jeste bych ke komentari urcite doplnil, ze ortofoto Ceske republiky CUZK je k dispozici zcela zdarma formou WMS. Podobnou neplacenou sluzbu s ortofotem v jeste vyssim rozliseni poskytuji i dalsi instituce jako URM hl.m. Prahy.
  Doufam, ze se nam v Cechach podari udrzet trend poskytovani vice a vice dat zdarma. Urcite se totiz nemame co do kvality a obsahu geografickych dat za co stydet a jejich uplne uvolneni treba po vzoru USA podpori hospodarsky rust.
  Na druhou stranu jsou aktivity soukromych firem urcite vitany a vnaseji do tohoto segmentu novy vitr.

  Takze jsem urcite optimistou…:-)
  Lada Capek/Geosense

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share