Jedeme i díky Vám

Space Cybersecurity Specialist (Prague)

  • Prague

CGI

Popis pozice:

To satisfy growing client demand, we are now looking for Cyber Security Specialist to support activities such as Vulnerability Tracking and Mitigation, Defensive Security Design, and Cyber Internal Auditing.

If you have a pioneering spirit and thrive on innovative projects where you can influence the direction of technical strategy, now is the time to join our team. Gain experience and demonstrate your creativity.

This role consists of working for one of the most important European Agency focusing on GNSS directly at client premises on daily basis. So, this opportunity provides a great chance for all candidates to be part of the development of Galileo and EGNOS systems.

O čem tato pozice je:

  • Tracking lifecycle of known vulnerabilities and definition of vulnerability risk mitigations
  • Support the client in the preparation of Cyber Treatment meetings, Cyber Review Boards, and any other relevant workshops/meetings
  • Maintaining the security technical baseline (policies, requirements, concepts of operations) and performing and maintaining traceability of the security technical baseline to mission requirements
  • Managing and monitoring the implementation of the security technical baseline in the client’s procurement projects
  • Auditing processes and controls related to vulnerability management and also the implementation of operational mitigations and operational treatment plans in general
  • Auditing implementation of processes and controls related to cybersecurity governance
  • Supporting the development of the cyber audit plan

Co od Tebe očekáváme:

  • At least 2 years of relevant experience in the area of Cybersecurity
  • Valid Personal Security Clearance EU SECRET or NATO SECRET
  • Excellent level of English and Czech/Slovak language
  • Knowledge of GNSS (Galileo, EGNOS, ..) is a strong advantage

What expects you in CGI:

  • Great mixture of friendly atmosphere and stability of one of the biggest IT companies (Our employees stay with us for more than 8 years on average)
  • Possibility to purchase company shares and to participate on company profit
  • Professional growth and development through certified training programs and knowledge sharing
  • The full-time contract for an indefinite period
  • Flexible working hours
  • Multi-sport card
  • 900 CZK/monthly for your leisure activities
  • 105 CZK meal-vouchers
  • 5 weeks of vacation
  • 3 sick days
  • 30 days of fully paid sick leave
  • Special tariff offer in O2
  • Life Insurance
  • Interest-free company loan
  • Mental health program

Dovednosti:

  • Security

Od můžeš očekávat Ty od nás:

Vybuduj svoji kariéru s námi.

Digitální transformace rychle postupuje a my jsme v centru dění – podporujeme naše zákazníky na jejich cestě k digitální budoucnosti a našim profesionálům nabízíme jedinečné pracovní příležitosti.

Za úspěchem CGI stojí talent a odhodlání našich lidí. Jako jeden tým sdílíme výzvy i úspěchy. Jako spoluvlastníci CGI máme prospěch z hodnot, které společně vytváříme.

Staňte se součástí budování jedné z největších nezávislých IT firem na světě.

Další informace o CGI naleznete na adrese www.cgi.com.

„Prosíme, žádná nevyžádaná agenturní doporučení.“

„V CGI jsou rovné pracovní příležitosti součástí naší kultury.“

Chcete-li požádat o tuto pozici, prosím navštivte bit.ly.