GISportal
Jedeme i díky Vám

Kam vedou cesty dobrovolníků z projektu EUROSHA aneb Mapování Afriky s OpenStreetMap pokračuje!

Už je tomu několik měsíců, co jste se na stránkách GISPortálu mohli dočíst o zkušenostech a zážitcích několika českých dobrovolníků, kteří v říjnu 2012 vyrazili v rámci evropského projektu EUROSHA na půlroční misi do Afriky. Ačkoliv jsou již delší dobu zpátky doma, některé z nich zlákalo africké slunce znovu. I nyní můžete být po dobu několika následujících měsíců u toho a sledovat, jak se vyvíjí komunitní mapování v srdci afrického kontinentu. Bývalá dobrovolnice projektu EUROSHA Lenka Pažická se za pár týdnů vrací v rámci nového mapovacího projektu do Čadu a na našich stránkách vás bude pravidelně informovat o svých nevšedních zážitcích.

O projektu EUROSHA zde již bylo napsáno mnoho. 26 dobrovolníků z Evropy a Afriky, 4 africké země, 6 měsíců, desítky zmapovaných lokalit, stovky hodin školení v užívání open-source GIS softwarů, hektolitry potu a v mém případě i několik desítek šedivých vlasů. Je to právě pět měsíců, co jsem se vrátila z mise v Čadu, ale na rozdíl od většiny mých kolegů pro mne tato mapovací etapa života ještě neskončila. Ba naopak. Hlavním koordinátorem Euroshi byla francouzská nezisková organizace France Volontaires, která si prostřednictvím tohoto projektu vyzkoušela, jaké je to (peklo) řídit velmi ambiciózní počin v rámci iniciativy pilotních projektů EU Aid Volunteers, financované Evropskou Komisí. Možná se tedy časem skutečně dožijeme toho, že i Evropská Unie bude mít konečně svůj oficiální rámec pro vysílání humanitárních dobrovolníků do zemí třetího světa. Do té doby si ale člověk, chce-li vyjet jako dobrovolník, bude muset vystačit s nabídkami neziskových organizací jako takových.

Jendou z těchto organizací je i Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT). HOT byl jedním z partnerů projektu EUROSHA a staral se o technickou podporu dobrovolníků v terénu. Ze začátku pro nás nebylo úplně snadné pochopit svět open-source, participativní kartografie, OpenStreetMap a humanitární pomoci dohromady. Ale díky profesionálnímu přístupu nadšenců z HOT jsme do tohoto nového světa pronikli více méně úspěšně, nakolik to obtížné africké podmínky dovolily. Především jejich zásluhou se nám během krátké doby šesti měsíců podařilo vytvořit solidní základy OSM komunity v Burundi, Čadu, v Keni a ve Středoafrické republice.

HOT už je v oblasti humanitárního mapování celkem zavedenou značkou. Jeho úkolem je fungovat jako jakýsi pomyslný most mezi komunitou maperů z OpenStreetMap a tradičními poskytovateli humanitární pomoci kdekoliv na světě. Operuje jak na dálku, tak přímo v terénu, kam vysílá své experty, kteří pracují na sběru geografických dat, vytvářejí mapy na základě aktuálních potřeb místních aktérů a školí zájemce v OSM. Takto mohli lidé z HOT přispět k rozvoji participativního mapování na Haiti, v Indonésii, v Senegalu a v dalších čtyřech afrických zemích v rámci Euroshy. Většina aktivit HOT se však odehrává na dálku. Do tzv. remote mapping vybraných oblastí se může zapojit každý alespoň trochu zkušenější mapper skrze internetové stránky HOT Tasking Manager.

Posledním projektem, který HOT připravil ve spolupráci s finanční podporou Mezinárodní organizace pro Frankofonii, je pilotní projekt Espace OSM Francophone (EOF). V rámci něj se několik evropských a afrických dobrovolníků vydalo (a v našem případě teprve brzy vydá) do vybraných afrických zemí s cílem podpořit vznik (Burkina Faso a Togo) či rozvoj již existujících OSM komunit (Senegal a Čad), a to na dobu 8 až 12 týdnů. Eurosha tedy bude mít v Čadu svého pokračovatele, a já i moje italská kolegyně se již moc těšíme, až budeme moci brzy navázat tam, kde jsme v dubnu přestaly. Před tím je však třeba zařídit a připravit vše potřebné, co takový projekt vyžaduje. Prokousat se byrokratickou mašinérií kvůli vízům, sehnat kvalitní pojištění (do země jako je Čad je to celkem obtížné), nakoupit potřebné vybavení, připravit program aktivit a všechny nezbytné dokumenty… A hlavně se z toho nezbláznit a nezapomenout se těšit. Protože už za pár týdnů odstartuje nová mise HOT a OSM v Čadu!

Lenka Pažická

 

Share
Share