GISportal
Jedeme i díky Vám

Konec uživatelských 3D modelů v Google Earth

Na začátku srpna se na fóru oficiální Google skupiny s názvem 3D Modeling for Google Earth & Maps objevila nenápadná zpráva, která vzbudila velký ohlas. Ti z vás, kteří se často pohybují v prostředí tvorby 3D modelů pomocí SketchUp a jejich veřejného publikování pomocí Google Earth jste si už pravděpodobně v prostředí Trimble galerie 3D objektů všimli zprávy, která upozorňuje, že  „Proces 3D modelování pro Google Earth bude 1. října 2013 ukončen“. 

Co to v praxi znamená? 3D modely stále budou moci být nahrávány do Trimble 3D Warehouse, kde je bude možné sdílet a prezentovat, od 1. října 2013 už nebude možnost publikovat je jako objekty, které budou zobrazovány v Google Earth. Do té doby vzniklé modely pak zůstanou v Google Earth dostupné až do doby než budou pomocí jiné technologie pro daný region vytvořeny modely nové. Nově nastupující technologií by měly být modely vytvořené pomocí 3D leteckého snímkování (šikmých snímků snímaných pod úhlem 45°). Stávající modely si uživatelé mohou stáhnout a archivovat pomocí služby Google Takeout.

 

Share
3 komentářů
 1. Jan Frynta napsal/a

  Dobrý den,

  chtěl bych se Vás zeptat zda je opravdu ukončeno uživatelské vkládání 3D modelů do Google Earth. Mám to zadané jako bakalářskou práci a tímto by se mi to velmi zkomplikovalo.

  Pokud je tomu vkládání opravdu ukončeno, tak by mě zajímalo zda je jiná možnost vložení 3D modelů do Google Earth.

  Děkuji

  1. Lukáš Marek napsal/a

   Dobrý den,
   pro nejaktuálnější informace a možná řešení doporučuji projít si celou diskuzi, která je ukryta pod odkazem v článku. Vypadá to, že budovy do Google Earth nebude možné přidávat tak, aby byly veřejně viditelné. Pořád by ale mělo být možné vložení např. přes KMZ vytvořený ve SketchUpu nebo pomocí Google Earth API, takže prohlížení by (alespoň nějakým způsobem) mělo být možné i nadále.

   1. Standa Popelka napsal/a

    Je to tak jak říká Lukáš.

    Když vytvoříte model, můžete ho normálně uložit jako KMZ které se Vám v GE otevře.
    Pokud to chcete vystavit veřejně, je možnost využití API, přes které budete načítat to vytvořené KMZ.

    Model také můžete, stejně jako dřív nahrát do Warehouse. Dříve to fungovalo tak, že modely co byly ve Warehouse správně umístěné, otexturované, dostatečně malé atd atd. tak se mohly dostat do vrstvy „Prostorově zobrazené budovy“ přímo v GE. Takže je viděl každý, kdo měl tuto vrstvu zaplou a zazoomoval v GE do jejich blízkosti.

    Je to škoda, že už to nejde…ale na druhou stranu…modely byly většinou deformované nějakou kompresí a nevypadaly tak pěkně jak byly vytvořené. K dalším komplikacím docházelo při úpravě terénu, nahrávání více budov atd atd.

    Navíc se do této vrstvy mnohdy dostal spíše ten „Hnusnější ale menší“ model než pěkný propracovaný…a pak to nevypadalo úplně pěkně. Takže se Googlu nedivím že to zrušil.

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share