GISportal
Jedeme i díky Vám

Konference GIS Esri v ČR 2024 – pohled redaktorů GISportalu

Začátkem listopadu se, již tradičně, konala v pražském Kongresovém centru největší tuzemská GIS akce – konference GIS Esri v ČR. Úvod měl, jako vždy, na starosti Petr Seidl, ředitel ARCDATA PRAHA, oficiálního distributora Esri softwaru v Česku, který přivítal více než 1000 registrovaných účastníků. Poděkoval hlavně všem uživatelům, jejichž uživatelská setkání zde dělají Esri konferencí tím, čím je. V jeho slovech jsme ale mohli zachytit jistý negativní podtext – současný svět čelí řadě problémů (válka, klimatické věci, povodně). Tyto obavy však můžeme také uchopit jako příležitost – přistupovat k problémům pomocí vědy a přispět k jejich řešení odbornými nástroji a technologiemi, mezi které geoinformatika jistě spadá. Zdůraznění významu složek integrovaného záchranného systému.

Dle toho byli i vybírání následují řečníci ze sféry bezpečnostních a záchranných složek. Během svých výstupů zmínili důležité využití GIS v současné době na příkladu nedávných událostí.

Petr Seidl také zdrůraznil, jak se rozrostlo portfolio celé Esri platformy. V návaznosti na to jej vystřídal Radek Kuttelwascher a provedl účastníky komplexním prostředím různých Esri aplikací a komponent. S rostoucí uživatelskou základnou se svět stále více rozrůstá jak na úrovni konkrétních aplikací, tak podpory různých datových typů. Na toto sám ředitel ARCDATA PRAHA vtipkoval, že ani on sám se v tom už nevyzná 🙂 . Každopádně, technický přehled byl zároveň ochutnávkou různých novinek, které byly účastníkům v dalších částech konference představeny. Jedno je jisté, letošním ročníkem rezonovaly pojmy jako integrace, digitalizace nebo umělá inteligence. 

Tradičním zahraničním hostem letos byl Dominik Tarolli z Esri, který představil globální technologické trendy v GIS. Mezi současné trendy zařadil tvorbu digitálních dvojčat, GIS v interiéru, Smart City, mapování podobné skutečnosti (=reality mapping – LiDAR, vysoká rozlišení snímků atd.) a integrace dat.

Hlavní řečníci a jejich témata byli letos na první pohled na zdánlivě negativní témata. Jak již bylo řečeno, i tato témata jsou součástí reálného světa, a představují příležitosti pro smysluplné využití rychle se rozvíjejících technologií. Zdůraňuje se nezbytnost posílení koordinace na základě dat a včasných informací.

Novinky v ArcGIS 

  • Byl představen ArcČR 4.3, který je nyní součástí i Living Atlasu.
  • Byla ukázána možnost nahrát data ve formátu PDF přímo do ArcGIS Pro. Díky této nové funkci není potřeba převádět do jiného formátu. 
  • Byl představen nový editor (Vector tile style editor) na úpravu basemap. Uživatel může snadno a rychle upravit nebo vytvořit basemap pro vlastní účely. 
  • Byla představena platforma (Esri basemap Feedback) pro zpětnou vazbu od uživatelů k Esri produktům. Platforma slouží k upozornění na chyby nebo k připomínkám. 
  • Významným nosným tématem je reality mapping – integrace různých typů dat pro získání co nejvěrnější reprezentace reality. Reality mapping je koneckonců název i konkrétní aplikace od Esri, která spojuje letecké snímky a laserové skenování pro věrné zobrazení ve 3D. Dále se zmiňuje BIM, který ve spojení s GIS přispívá ke komplexnímu zachycení reálného světa – digitální dvojče.
  • I v oblasti GIS se rozšiřuje využití AI. Nástroje na principu strojového učení sloužící ke klasifikaci jsou již samozřejmostí, nově se postupně implementují generativní jazykové modely a chatboti, které uživatelům do budoucna zjednoduší samostatnou práci v GIS např. vyhledáváním dat nebo třeba tvorbou map. 

Přednášky týkající se využívání nástrojů Esri v praxi

Vytvoření aplikace „Brno ve filmu“

Na konferenci vystoupila Mgr. Hradecká, která představila možnosti tvorby aplikací bez nutnosti být programátorem. S využitím Esri nástroje Experience Builder ukázala aplikaci, která umožňuje uživatelům prozkoumat filmové lokace v Brně. Aplikace zobrazuje informace o filmech natáčených ve městě a podrobně zaznačuje jednotlivé scény a místa, kde se odehrávaly. Kromě textového popisu míst obsahuje aplikace také obrazový materiál, který byl nahrán pomocí widgetu Survey123. Fotografie jsou automaticky spojeny s lokacemi díky skriptovacímu jazyku Arcade. Pro každou lokaci i film jsou navíc připraveny formuláře s klíčovými údaji. 

Využití Esri produktů ve skupině Orlen Unipetrol 

Na konferenci představil zástupce společnosti Orlen Unipetrol, jak jejich společnost efektivně využívá široké spektrum Esri produktů k zajištění lepší organizace a optimalizace procesů. Hlavní část prezentace byla věnována nové strategii digitalizace, která má zásadně ovlivnit další směřování společnosti. Strategický plán digitalizace se zaměří zejména na implementaci nástrojů pro práci s reálnými daty v reálném čase (real-time GIS), zavedení systému Indoor GIS ve spojení s BIM (Building Information Modeling) a na vytvoření digitálního dvojčete firemního areálu. Tyto kroky mají podpořit přesnější plánování, efektivní správu majetku i lepší koordinaci a komunikaci v rámci organizace. 

Ze čtvrtečních sekcí mezi posluchači vyvolala úspěch zejmena Veřejná správa, kde bylo nosné téma dopravy

GIS k monitoring parkování v Jihlavě

Zástupce města představil, jak Jihlava využívá nástroje Esri ke zlepšení monitoringu parkovacích kapacit a tvorbě informačních materiálů pro občany i návštěvníky města. Přestože jde o základní nástroje a operace, město je efektivně zapojuje do svých procesů. Jedním z hlavních výstupů je aplikace vytvořená v Experience Builderu, která poskytuje detailní přehled o parkovacích místech ve městě. Aplikace nabízí informace o různých parkovištích, jejich klasifikaci, typu stání, podmínkách pro rezidenty a cenách za parkování. Uživatelé mohou snadno zobrazit vrstvu s parkovacími místy pro ZTP nebo lokalizovat nejbližší parkomat. Kromě toho město vytvořilo také tematické story mapy, které nabízejí informace pro dojíždějící i obyvatele Jihlavy o plánovaných zlepšeních v parkování. Veškeré tištěné mapy používané ve městě vznikají rovněž prostřednictvím Esri nástrojů. 

Další dvě přednášky se zabíraly tématem cyklomobility, a ukázaly, že některá města, jako prezentovaná Ostava a Brno se tomuto věnují velice intenzivně a snaží se pracovat nejen na celkových koncepcích s podporou prostorových dat (Koncepce cyklistické dopravy v Ostravě), a nebo analyzovat už existující programy např. pro zjišení cenných informací o pohybu obyvatel v městě (Analýza dat Bikesharingu na příkladu města Brna).

Důležitým tématem současné geoinformatiky veřejné správy, kterému se věnovalo také několik přednášek, je koncept DTM. Zazněly příspěvky popisující především obecný proces tvorby DTM nebo konkrétní implementaci a plnění systému daty (Povinnost mapování dopravní infrastruktury DTM jako příležitost pro obce, města, Implementace DTM Connect a zasílání dat do DMVS/DTM z pohledu správce technické infrastruktury, DTM. To se nás přece netýká, ne?)

Konference se jako každý rok stala místem, kde se potkaly různé skupiny uživatelů, bývalých spolužáků, kamarádů i obchodních partnerů. Redakce GISportal.cz děkuje za umožnění volného vstupu na akci společnosti ARCDATA PRAHA. 

Oficiální článek společnosti ARCDATA PRAHA naleznete zde.

Autoři: kolektiv redaktorů GISportal.cz

Share
Share