GISportal
Jedeme i díky Vám

Kouzlo starých map v Olomouci

Kouzlo starých map se návštěvníkům pokusí poodhalit výstava, který se koná od 20. února 2014 do 27. dubna 2014 (a to v únoru a březnu otevřeno denně kromě pondělí a úterý od 10 do 17 hodin a v dubnu denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin). Vstupné je zdarma!

Výstavu pořádá Katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci aVlastivědné muzeum v Olomouci ve spolupráci s Muzeem Komenského v PřerověVědeckou knihovnou v OlomouciMasarykovou univerzitou a Univerzitou Karlovou v Praze.

Návštěvníci výstavy zhlédnou několik desítek pozoruhodných map, atlasů a glóbů, jenž vznikly v průběhu několika staletí na mnoha místech Evropy. Jednotlivé exponáty zaujmou svým pozoruhodným obsahem, velkými rozměry, způsobem provedením nebo zvláštním osudem. Z významných exponátů uvidí zájemci mj. nedávno objevený rukopisný atlas portolánových map Jamese Olivese z roku 1563, obrovský Atlas Velkého kurfiřta (1661), nádhernou mapu světa od Nicolase Sansona (1691), nejstarší mapy Moravy od Pavla Fabricia či populární mapy J. A. Komenského z přelomu 16. a 17. století (i jeden podvrh), mapy J. K. Müllera z počátku 18. století či dva barokní glóby z dílny V. Coronelliho. Výstavu doprovodí česko-anglický katalog a série tematických přednášek pro veřejnost ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, na nichž vystoupí přední čeští odborníci v oblasti historické kartografie.

Výstava je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky a je součástí projektu NeoCartolink.

Další informace naleznete na stránkách olomouckého Deníku, Rozhlasu či Žurnálu UP.

Foto: Alžběta Brychtová

Share
Share