Krizová mapa Česka
Včera byla v Praze na tiskové konferenci na Kavčích horách představena Krizová mapa Česka. Duchovními rodiči myšlenky jsou Pavlína Kvapilová (výkonná ředitelka divize ČT Nová Média) se svým týmem a Jaroslav Valůch (The Standby Task Force). Na přípravě Krizové mapy dále spolupracují složky Integrovaného záchranného systému, humanitární organizace, apod. Mimo jiné na něm spolupracujeme i my, redaktoři GISportal.cz, a proto jsme měli exkluzivní možnost zúčastnit se tiskové konference a získat informace tzv. z první ruky.
O co tedy jde?
Při povodních na severu Čech v roce 2010 se asi poprvé v ČR naplno ukázaly možnosti a síla sociálních sítí. Lidé během těch několika dní mohly informovat o situaci přímo v místě jejich bydliště díky otevření zdi na facebookovém profilu ČT24 a sami se tak stali reportéry. A šlo tedy o sázku na “inteligenci davu”. Stejně jako jde i v případě Krizové mapy. Lidé v místě postiženém nějakou pohromou mohou snadno pomocí FB, Twitteru (#krizovamapa), e-mailu nebo zprávy zaznačené do mapy (viz obrázek níže) informovat o situaci na místě, případně o potřebách, které vyvstávají. Tyto informace jsou následně verifikovány jak vyškolenými osobami, tak právě davem, a u umístěny do mapy. Krizová mapa nemá ambice nahradit složky IZS a živelně koordinovat pomoc v postižených lokalitách, ale právě naopak má být doplňkem tohoto dobře fungujícícho systému. Krizová mapa Česka je spuštěna pouze při mimořádné události.
Technologie
Samotná aplikace Krizové mapy stojí na platformě Ushahidi (o které jsme již dříve psali), což je open source nástroj sloužící pro účely crowdsourcingu krizového mapování. Podkladem v mapové aplikaci je Google Maps, které jsou doplněny informačními statickými vrstvami a WMS službami jako jsou zatopená území (Q5, Q20, Q100), kontaminovaná místa apod. Další vrstvy jsou potom připravovány v návaznosti na ostatní spolupracující organizace. Hlavním dynamickým obsahem jsou ovšem reporty uživatelů přímo z terénu, které se shlukují podle místa a rozbalují při přiblížení mapy. Krizová mapa je koncipována jako optimalizovaná webová stránka a neuvažuje se o vytvoření vlastní aplikace pro krizové mapování pro žádnou z platforem, možností je ovšem integrace funkcí krizového reportéra do některé z již existujích aplikací ČT.
Krizoví reportéři
Nejdůležitějším článkem celého procesu tedy jsou samotní uživatelé, kteří jsou jednak zdrojem informací o kritické situaci a zároveň jsou i zdrojem k ověřování poskytnutých informací. Ověřené a neověřené reporty jsou v potom v aplikaci jednoznačně odlišeny, aby se takto ocenila jejich důvěryhodnost.
Chcetě vědět a vidět více?
Na webových stránkách ČT v reportáži o Krizové mapě naleznete také prezentaci o projektu, tiskovou zprávu, nachystanou reportáž a také záznam samotné živě vysílané tiskové konference ve Studiu 3 v sídle České televize.
Další informace o projektu a zajímavé rozhovory s vedoucími projektu Krizové mapy vám přineseme zanedlouho.
Co myslíte, že by nemělo chybět v Krizové mapě? O konkrétními návrhy se s námi můžete podělit v diskuzi pod článkem nebo na redakce@gisportal.cz.