GISportal
Jedeme i díky Vám

map1.eu – Nová Outdoorová mapa Evropy

Přesně na Valentýna spatřil světlo světa ambiciózní projekt s názvem map1.eu, který si za svůj hlavní cíl klade vytvořit online mapy, které budou použitelné nejen pro běžné použití, ale i na turistiku  a cykloturistiku a to rovnou pro celou Evropu. V naší republice není o podobné služby nouze, za všechny je možné vzpomenout alespoň vrstvu turistických map na Mapy.cz, za našimi hranicemi však není situace tak růžová. Samozřejmě, že existují i výjimky a další podobné projekty jako Waymarkedtrails nebo 4UMaps, ale map1.eu se proti nim snaží vymezit několika vlastnostmi, a to přehledností, renderováním více vlastností najednou, zobrazením vrstevnic a stínovaného reliéfu a zejména pak snahou o podobnost s tištěnými mapami. Základem pro vykreslování map jsou data z OpenStreetMap, která ovšem nejsou zobrazována pomocí tradičních stylů OSM, ale využívají styl nově vytvořený pro potřeby projektu.

Autorem outdoorových map je Pavel Klinger, který na blogu projektu stručně popisuje své hlavní cíle projektu takto: „Co je tedy cílem mého snažení? Zjednodušeně řečeno nový styl zobrazování openstreetmap dat. Nový stylesheet. Styl, který bude přehlednější a bude zobrazovat více informací než standardní styl, který je znám jako mapnik ze stránek openstreetmap.org. Dále chci tímto stylem renderované mapy poskytovat na adrese map1.eu jako jednotnou službu přehledných map celé Evropy.“

V současnosti je spuštěna první alfa verze map a celá Evropa je vykreslena pouze v malém měřítku. Pro větší měřítka je vyrenderována pouze Evropa střední a největší měřítka jsou dostupná pouze pro velká města. Pokud se chcete o map1.eu dozvědět více, tak projekt má svůj githubtwitter ,facebook i dříve zmíněný blog. GISportál projektu rozhodně fandí a těší se na další aktualizace.

Share
Share