GISportal
Jedeme i díky Vám

Mapmatters.org – WMS jako na podnose

Od roku 1994 Open Geospatial Consortium (OGC) stanovilo velké množství standardů pro prostorová data i služby. Zejména standard Web Map Service (WMS) – webová mapová služba, se stal jedním ze základních prostředků pro poskytování a sdílení geodat skrze internet a v současnosti ve světě existují tisíce WMS poskytující širokou škálu tematického obsahu. WMS je také součástí mnoha oficiálních směrnic pro výměnu prostorových dat mezi vládními organizacemi a také způsobem poskytování veřejně dostupných geodat k veřejnosti, za všechny jmenujme např. velmi aktuální INSPIRE.

Dostupné WMS pro Prahu: zdroj: mapmatters.org

Katalog Mapmatters.org v současnosti monitoruje výkon a dostupnost 279 200 vrstev ve 2 004 WMS. Zájemce o WMS může snadno nalézt službu nebo data pomocí textového vyhledávání nebo prostorového rozsahu dat. Každá vrstva obsahuje předchystaný náhled nebo náhled přímo na mapě. Katalog navíc umožňuje stanovit výkon a spolehlivost WMS a pro mnoho vrstev je připravena informace o délce stahování a množství stažení, která selhala. Aktuálně byly také přidány funkce, které uživatelům umožňují vkládat dodatečné informace o WMS ve formě tagů a odkazů na další webové stránky. Zanedbána není ani interakce se sociálními sítěmi, která je zajištěna pomocí dvou tlačítek určených ke sdílení na Twittru nebo Facebooku.

Vyhledávání WMS, zdroj: mapmatters.org

Na jednu stranu je mapmatters nástrojem pro koncové uživatele, kteří hledají WMS službu pro konkrétní využití s ohledem na obsah a technickou kvalitu. Na druhou stranu je ale i nástrojem pro poskytovatele mapových služeb, kteří mohou sledovat využití služby, sledovat její výkon a rychle reagovat v případě nesprávné funkcionality jimi spravované WMS.

WMS - detail služby, zdroj: mapmatters.org

WMS je spuštěna stále jako beta projekt a za jejím vznikem stojí německá společnost GEOPS Spatial Web.

Share
Share