GISportal
Jedeme i díky Vám

Mapový portál Mapa Česka

Mapový portál Mapa Česka, který je dostupný na internetové adrese www.mapa-ceska.cz, byl vytvořen v roce 2014 v rámci bakalářské práce na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po obhájení v červnu 2014 je postupně funkcionalita dále rozšiřována.

Portál umožňuje a usnadňuje široké veřejnosti, zejména pak žákům středních škol a gymnázií, tvorbu jednoduchých tematických map České republiky nebo jejích částí. Uživatelé mohou používat vybrané vrstvy administrativních jednotek ČR, k nim si mohou vytvořit vlastní atributy a snadno vytvářet vlastní kartogramy, mapy s kvalitativními areály a kartodiagramy. Mapový portál umožňuje taktéž vizualizovat na mapě různé objekty a jevy zachycené GPS zařízením včetně trasy, kterou GPS zařízení zaznamená (výstupem GPS zařízení musí být data v otevřeném formátu GPX). Vytvořenou mapu je možné uložit, sdílet, později upravovat a exportovat do formátu PNG. Pro tvůrce webů, autory blogů a datové žurnalisty portál nabízí možnost vložení interaktivní mapy přímo do jejich stránky pomocí HTML kódu IFRAME. Pro neomezenou práci s portálem není potřeba žádné uživatelské přihlašování, uživatel může rovnou tvořit mapy. Spektrum možností práce s mapovým portálem je tak velmi široké. Mapový portál využívá otevřená geodata administrativních jednotek ČR, která zdarma poskytuje firma ARCDATA PRAHA ve formě geodatabáze ArcČR, a otevřená data z databáze Seznam území poskytovaná ČSÚ.

V návaznosti na první kolo prezidentské volby připravil autor portálu také ukázku analýzy výsledků a plánuje udělat to samé i pro výsledky druhého kola, což jistě ocení například učitelé, kteří tak mohou zpestřit hodiny zeměpisu. Předpřipravený pracovní list je zdarma ke stažení

mapa_ceska_portal

 

Share
Žádné komentáře
 1. Radys napsal/a

  při pokusu nahrát .gpx (okolí Brna) v Chromu, se mi mapa vždy vycentruje na Guinejský záliv a trasa nikde (po manuálním návratu nad Česko)

  1. Pavel Cernik napsal/a

   Díky za info. Předám autorovi.

   Sice nemám k dispozici přesně Váš GPX soubor, avšak podařilo se mi chybu nasimulovat s jiným. Celý problém je nejspíš způsobený UTF-8-BOM kódováním.

   Pokud nechcete čekat na oficiální opravu, přeuložte prosím svůj gpx soubor tak, aby na začátku neobsahoval BOM (UTF znak U+FEFF ).

  2. Václav Černík napsal/a

   Díky, opraveno. Pokud by byl nějaký problém, pište mi nejlépe na mail vaclav@cernik.name

 2. Václav Černík napsal/a

  Doplněny výsledky 2. kola!
  https://www.mapaceska.cz/doc/volby2018.pdf

 3. Dan Urban napsal/a

  Dobrý den,

  děkuji za odkaz, vynikající nástroj, zrovna jsem něco podobného hledal k analýze výsledků dřívějších voleb a bohužel PowerMaps v Excelu se ukázaly nepoužitelné – špatně rozeznávají okresy. Asi není reálné, aby jako možná vrstva přibyly i volební okrsky?:)

  1. Václav Černík napsal/a

   Dobrý den, okrsky bohužel při současné technologii nejsou možné. Ani obce nejdou v jedné vrstvě pro celou republiku, je tam moc dat.
   Jinak jsem rád, že pro okresy je aplikace použitelná 🙂

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share