GISportal
Jedeme i díky Vám

Mapy jsou pro každého 2020 (reportáž)

Minulý týden (2. a 3. září) se uskutečnil další ročník konference Mapy jsou pro každého, kterou letos nepořádala, jako v předchozích letech, Nadace Partnerství, ale pořadatelství se ujali Michal Souček a Drahomíra Zedníčková.

Na programu konference byly především příspěvky od měst a komerčních subjektů, ale i tak byl program velmi pestrý – od digitální technické mapy (DTM), přes pasporty a GIS v územním plánování, až po sběr dat (laserscanning) či DPZ. 

Hlavním partnerem konference byla společnost TopGis, jejíž zástupce předvedl případovou studii pasportu areálu nemocnice skenováním a zpracováním pasportu ve 2D a 3D, včetně verze v BIM. Rovněž mapová aplikace pro obce a města GisOnline.cz získala nové funkčnosti v exportech a šablonách. Stovkám obcí využívajícím GisOnline.cz se tak zase zjednodušuje agenda v databázích nad mapou.

Viděli jsme také územní plán první české obce (Rakovice) zpracovaný nad fotorealistickým 3D modelem území. Výhodou je absolutní srozumitelnost pro laika, i možnost přesné projekce a měření. Většina procesu územního plánování a projednávání se tak s touto pomůckou přesouvá do on-line světa.

Z čistě subjektivního hlediska byla absolutně nejzajímavější přednáška „Co vidí špionážní družice aneb život pod drobnohledem Velkého bratra“ od Ing. Tomáše Přibyla z Technického muzea v Brně. Jen pro představu připojuji link na jinou přednášku stejného autora.

Většina přednášek z konference by měla být v nejbližších dnech/týdnech zveřejněna jako PDF na stránkách konference. S ohledem na koronavirovou situaci byla konference letos spíše komornější – cca 50 účastníků, ale o to zajímavější byly diskuze během i po oficiálním programu. 

Pokud si chcete dát do kalendářů termín na příští rok, zaškrtněte si tedy 3. a 4. června 2021.

 

Share
Share