GISportal
Jedeme i díky Vám

Mapy pachů a vůní

Anglická umělkyně Kate McLean se posledních sedm let snaží v rámci projektu SensoryMaps popsat různá města světa pomocí map zobrazujících vůně a pachy.

Prozatím má vytvořených 12 map různých světových metropolí včetně New Yorku, Singapuru, Barcelony a Kyjeva. Se sběrem dat jí pomáhají místní dobrovolníci, kteří jsou vybaveni tzv. Smell Visualization Kit, což je sada obsahující hodnotící karty a barevná pera. Pomocí těchto pomůcek obyvatelé a návštěvníci jednotlivých měst zaznamenávají různé vůně a také jejich intenzitu, příjemnost a také to, zda danou vůni znají či nikoliv. Následně tyto vůně zaznamenávají na bílé plátno, z něhož později McLean vytváří zajímavé vizualizace.

vune2

McLean uvádí, že je běžné, že dva lidé stojící na stejném místě vnímají různé vůně. Její mapy jsou tedy velmi subjektivní a spíše než o přesnou vědeckou klasifikaci se jedná o vizualizaci různého vnímání prostředí. Kromě běžných vůní jako je vůně moře či kávy někdy respondenti uvádějí i speciality jako „vůně rozbitých snů“. McLean uvádí, že po konzultaci s dobrovolníky usoudila, že vůni rozbitých snů lze cítit při vycházení z baru s typickým zápachem piva a cigaret a následnou (osamělou) cestou domů.

singapore_smellmapv5

vune3

Astor_Place_smellmap_v10c_vinyl_OL_FIN

zdroj: AtlasObscura

Share
Share