GISportal
Jedeme i díky Vám

Minecraft a GIS aneb Převádíme GIS do světa her

Minecraft je podle Wikipedie nezávislá počítačová hra napsaná v Javě Markusem „Notchem“ Perssonem, aktuálně vyvíjená firmou Mojang. Je to tzv. sandboxová hra, ve které si hráč může dělat, co se mu zachce. V tomto případě je hráč vrhnut do krychlovitého 3D světa, kde si musí sám nasbírat materiál na stavbu obydlí a na výrobu nástrojů. Ve hře je aplikován efekt dne a noci. V noci se objevují příšery. Hra se stala jednou z velmi rychle rozšířených Java her na světě. Podle oborníků hra Minecraft rozvíjí kreativitu. Na oficiálních stránkách hry si po registraci lze zahrát neplacené demo (placená verze stojí 20 EUR).

O tom, jak importovat data z ArcGIS do Minecraftu, psal již například Mansour Raad, v poslední době se však oběvilo několik zajímavých GIS projektů v prostředí této populární hry.

 

Kompletní mapa Velké Británie v licenci OS OpenData

Kompletní data pro Velkou Británii obsahují více než 22 miliard bloků, které pokrývají celé její území, mimo oblast Severního Irska. Data jsou dostupná zdarma na stránkách Ordnance Survey. Mapa však obsahuje nejen cesty, lesy a vodní ploch apod. Přidanou hodnotou je zde totiž také kompletní geologická mapa, kterou vytvořila britská geologická služba.

 

A dánská, zdařilejší podoba

O něco podobného jako ve Velké Británii se pokusili Simon Kokkendorff and Thorbjørn Nielsen z Danish Geodata Agency, oficiální státní instituce. Jak asi tušíte, povedlo se jim vytvořit kompletní model Dánska v Minecraftu. A slovem „kompletní“ opravdu myslíme kompletní, protože detail jejich Minecraft-Dánska je mnohem lepší než u britských kolegů. Jdou zde totiž vidět jednotlivé budovy, silnice, chodníky, lampy, nápisy na budovách apod. Hlavní záměr autorů je použití modelu pro výuku (architektů, územních plánovačů, geografů/geoinformatiků a dalších) i pro zábavu a poznávání Dánska.

Samozřejmě vše vytvořili automaticky a za pomoci geoinformatických nástrojů (např. QGIS, GDAL, PostGIS). Zajímavé je, že tento model je v měřítku 1:1 a celkový objem dat činí 3TB. V červnu tento počin autoři prezentovali na INSPIRE konferenci v Dánsku, ze které jsou k dispozici naprosto všechny prezentace a video záznamy. Takže tedy i prezentace o modelu Dánska v Minecraftu.

Dovedete si předstvit, že by ČÚZK vytvořil za státní peníze podobný model ČR? Pojďte diskutovat…

 

 

 

Share
Share