GISportal
Jedeme i díky Vám

Muzeum map Zlín (pozvánka)

V úterý 28. května 2024 v 10:00 proběhne ve Zlíně na ulici Vodní 1972 slavnostní otevření Muzea map. Jeho cílem je seznámit veřejnost s výjimečností kartografie a zároveň podpořit rozvoj cestovního ruchu v kraji. Těšit se můžete na historické zajímavosti i spoustu interaktivních prvků.

Za zrodem muzea, které je svým zaměřením v Evropě poněkud netradiční, stojí Milan Paprčka – majitel kartografického vydavatelství turistických map a nakladatelství fotografických publikací. Již jako malý chlapec velmi obdivoval mapy a snil o zpopularizování kartografické činnosti. A protože je CBS v současnosti jedním z největších vydavatelů map v České republice i na Slovensku, rozhodl se podělit s veřejností o své znalosti i praktické zkušenosti v oblasti kartografie a otevřít muzeum zaměřené na mapování krajiny.  Jelikož je pilotem z povolání, prosadil si také letecký simulátor, díky němuž se budou návštěvníci moci virtuálně proletět nad krajinou jim známou i dosud blíže nespatřenou. Zvolíte si, jakým letadlem chcete letět, a už je jen na vás, zda se vydáte na letecký průzkum Zlína nebo z ptačí perspektivy raději prozkoumáte třeba Velikonoční ostrovy.

Prohlídka muzea trvá přibližně hodinu a půl. Doplňují ji aktivity, které zaujmou děti i dospělé. Návštěvník se seznámí s vývojem kartografie ve světě i v České republice a také zjistí, zda lze mapám skutečně věřit. Dozví se rovněž, jak z krajiny vlastně mapa vznikne, na vlastní kůži vyzkouší práci kartografa nebo otestují své znalosti na slepé malované mapě České republiky. Součástí prohlídky je i pískový model krajiny s rozšířenou realitou. Návštěvníci si tady mohou z písku vytvořit vlastní krajinu a pozorovat, jak se mění čáry vrstevnic i barvy v této krajině.

Share
Share