GISportal
Jedeme i díky Vám

NASA a METI uvolnili 2. verzi globálního výškového modelu ASTER GDEM

Americká NASA a japonské Ministerstvo ekonomie, obchodu a průmyslu (METI) společně uvolnili zdokonalenou verzi  globálního výškového modelu Země ASTER GDEM, který je vyprodukován na základě dat senzoru ASTER neseného družicí Terra. GDEM je zdarma k dispozici online (např. zde) a zároveň jsou data poskytována zdarma ke stažení (např. zde nebo zde), podmínkou je ovšem registrace a splnění licenčních podmínek. První verze ASTER GDEM spatřila světlo světa v červnu 2009.

Podle Woodyho Turnera, jednoho z vědců NASA podílejícího se na programu ASTER, je ASTER GDEM nejkompletnější digitální výškový model celého světa a díky zdokonaleným postupům při tvorbě a lepšímu rozlišení je srovnatelný se SRTM (Shuttle Radar Topography Mission), přičemž pokrývá větší část zemského povrchu.

Mt. Whitney v pohoří Sierra Nevada, zdroj: http://www.jpl.nasa.gov

Ze snímků multispektrálního skeneru ASTER jsou spojením dvou mírně posunutých 2D obrazů vytvořeny tzv. stereo-dvojice, které vyvolávají 3D dojem. Ve 2. verzi GDEM přibylo při zpracovávání 260 tis. stereo-dvojic a díky tomu je vylepšeno nejen pokrytí zemského povrchu, ale i prostorové rozlišení a horizontální a vertikální přesnost. Vodní plochy v modelu jsou zobrazeny reálněji než v 1. verzi a zachovány jsou ty s průměrem o minimální velikosti 1 km. Data z ASTERu pokrývají oblast mezi 83° s.š. a 83° j.š., což odpovídá zhruba 99 procentům povrchu Země. Model je distribuován po 1 úhlové vteřině (30 m), skutečné horizontální prostorové rozlišení přitom odpovídá 15 – 90 m a vertikální 7 – 14 m (směrodatná odchylka). Kvůli velikosti je ASTER GDEM rozdělen na překrývající se dlaždice o velikosti jeden krát jeden úhlový stupeň. Distribučním formátem je GeoTIFF (16-bit) obsahující 3601*3601 pixelů.

 


Share
Share