GISportal
Jedeme i díky Vám

Návštěva do Oculus research labu v Pittsburghu

Minulý týden jsem měl možnost podívat se do vývojové laboratoře Oculus VR, divize Facebooku, která se zabývá vývojem headsetu pro virtuální realitu (VR). Oculus začal v roce 2012 jako kampaň na komunitním crowdfundingovém portále Kickstarter s cílem vybrat 250 tisíc USD a podařilo se jim vybrat 2,5 milionu USD. Po dvou letech Oculus koupil Facebook za 2 miliardy USD. V současné době se jejich produkt Oculus Rift prodává za cca 400 USD.

Kampus olomoucké univerzity v Google Earth VR
Kampus olomoucké univerzity v Google Earth VR

Já jsem měl možnost otestovat sadu Oculus Rift, která mimo VR „brýle“ obsahuje i sluchátka a dva ovladače, které vypadají každý jako polovina Playstation  konzole. Jako geografa mě nejvíce zajímaly možnosti map a využití VR v GIS. V rámci testu jsem vyzkoušel Google Earth aplikaci pro Oculus a musím uznat, že jsem byl absolutně užaslý, jak skvělá tato klasická Google aplikace ve VR prostředí je. Rychlost a plynulost pohybu byla vynikající a možnost „letět“ z vesmíru až na StreetView úroveň byla překvapující.  Mapě v aplikaci se dát procházet/prolítávat a volně měnit pohled mapy a pohled StreetView. Samozřejmě, že při rychlém přiblížení na úroveň domů a ulic je potřeba chvíli počkat, než se vyrendrují veškeré detailní tvary a textury, ale po zkušenosti s některými akademickými pokusy o 3D či pseudo-3D vizualizace, byl pro mě Oculus Rift velmi příjemným překvapením.

Bohužel zatím neexistuje příliš geo/GIS aplikací, které by dokázaly využít potenciál, který tato technologie nabízí – od vizualizace povodní, přes územní plánování až po didaktiku geografie. Co by napadlo Vás, jako ideální aplikace pro tuto technologii v GIS průmyslu? Odpovědi můžete vkládat do komentářů pod článkem.

A ještě mám pro Vás jednu hádanku, co je/kde „jsem“ na obrázku níže? 

Z jakého místa na Google Earth je pořízena tato fotografie?
Z jakého místa na Google Earth je pořízena tato fotografie?

 

Share
3 komentářů
 1. Stanislav Popelka napsal/a

  Oculus loni koupil firmu EyeTribe vyrabejici levne (100 USD) eye-trackery.
  Coz me teda dost nastvalo…ale myslim ze za par let se dockame Oculusu se zabudovanym zarizenim pro sledovani pohybu oci…
  …napada me ze dobre by to bylo treba pro ostreni.

 2. Vitek napsal/a

  Já to zkusil po nějaké době v Norsku asi před měsícem a musím říct, že mám stejné pocity jako Jirka – Google Earth naprosto super, až se mi při nenadálém rychlém přiblížení udělalo trochu šoufl… A rovněž souhlasím, že konkrétních geoinformatických/geografických aplikací (myslím tím užitečných) moc nevidím. A hádankový snímek? Co třeba Niagara Falls… pohled přímo z vodopádu směr na sever…? Co jsem vyhrál??? 🙂

  1. Jirka Pánek napsal/a

   Ano, je to pohled z vnitřku Niagárských vodopádů – Vítek vyhrává pochvalu před nastoupenou jednotkou 🙂

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share