GISportal
Jedeme i díky Vám

Největší graffiti

Minulý týden proběhla světovými i domácími médii informace o jednom z největších graffiti na světě – nápisu HAMAD, který si na ostrov nedaleko Abú Zabí nechal do pouště vyrýt šejk Hamád bin Hamdán an-Nahaján. Každé písmeno je vysoké zhruba 500 m* a celý nápis je přibližně 1700 m široký*, takže by měl být viditelný i z vesmíru. Některá písmena jsou zaplavena vodou a šejk se tak může prohánět ve svém jméně na jachtě. Otázkou je, co kdyby si chtěl nechat šejk vyrýt na ostrov celé své jméno?

Ještě větším nápisem se může pyšnit americký Texas, kde nedaleko Austinu existuje 4 km široký nápis LUECKE, s písmeny vysokými přes 900 m. Tento nápis je vytvarován pomocí vzrostlých stromů. A co tajemný Luecke znamená? Vysvětlení je jednoduché – je to území, které patří panu Lueckemu. Navíc, zde původně zde mělo být golfové hřiště,  v písmenu L jsou stále patrné 4 jamky.

Když už se zmiňujeme o obřích nápisech, co takhle největší báseň. Ta se nachází v chilské poušti Atacama a tvoří ji španělský nápis “ni pena ni miedo”, což by se dalo přeložit nejspíš jako „ani stud, ani strach“.

Znáte také nějaké perličky? Podělte se s námi i ostatními čtenáři nebo piště na redakce@gisportal.cz.

*měřeno v Google Maps, iDNES.cz i IHNED.cz tvrdí, že každé písmeno je 1 km vysoké a celý nápis má 3 km

Share
4 komentářů
 1. Petra M. napsal/a

  Mám jednu takovou regionální obdobu. Cestou z Mariánského Údolí na Posluchov byly ve svahu zasázené stromy (tuším, že modříny), které tvořily nápis 1997, rok jejich vysazení. Krásně to bylo vidět z protějšího svahu, hlavně na podzim. Teď už je to ale dost nezřetelné, okolí moc zarostlo.
  Trochu je to vidět TADY (šipka ukazuje mezi devítky).

 2. Alžběta Brychtová napsal/a

  V blízkosti vesnice Zernikow (Německo)bylo až do roku 2001 možné z letadla na podzim vidět asi 60 metrový hákový kříž vysázený z modřínů. Obrázek zde.
  Kříž byl objeven prý dlouho po válce. Zahradník, co ho v roce 1937 vysázel, si asi mysleli, že jednou, až stromy vyrostou, dostane od nadšeného dobyvatele prémie…
  Snad mě za ten odkaz nebude nikdo perzekuovat 😉

 3. redakce napsal/a

  Zajímavé příklady, díky za info a těšíme se na další…

 4. rosta.netek napsal/a

  Zbytky nápisu Hitler vysázeného do lesíku poblíž obce Zubrnice: více na technetu

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share