GISportal
Jedeme i díky Vám

Nová verze aplikace Mapy.cz: Batůžek nahradily Moje mapy

Turistická aplikace Mapy.cz připravila před letní sezónou řadu zásadních změn. Kompletní proměnou prošly mobilní aplikace pro operační systémy Android a iOS. Batůžek byl nahrazen funkcí Moje mapy, která umožňuje vytvářet a organizovat složky s informacemi zaznamenanými v průběhu cest v mobilní i webové aplikaci Mapy.cz.

 V nové verzi si uživatelé vytvoří složky a rozřadí si pracovní a víkendové plány nebo aktivity. Lze tedy například vytvořit složku ‘Dovolená Krkonoše’ se všemi trasami, tipy na výlet či zajímavými restauracemi. 

Dle reakcí mnoha uživatelů na Facebooku Mapy.cz však přechod z Batůžku na Moje mapy není ideální. Pokud byla v Batůžku trasa z různých typů dopravy (například pěší a kolo, horské a silniční kolo), v nové verzi se rozdělí na několik samostatných tras a ty není možné zobrazit najednou. Práce se složkami je podle mnohých uživatelů neefektivní, složitá a dochází k různým chybám.

U nově vytvářených tras není kombinace různých typů možná. Uživatel se tedy například musí rozhodnout, zda bude celá trasa pro silniční nebo horské kolo, případně manuálně trasu v určitých úsecích upravit. Stejně tak není možné nastavit placené/neplacené úseky v rámci jedné trasy, což může být problém zejména při plánování trasy do zahraničí.  

Funkce Stopař byla rovněž změněna. Nově umí rozpoznat aktivity, které lidé dělají a umožňuje rovnou ukládat veškeré jejich záznamy a kategorizovat je podle druhu aktivity a času. U této funkce Mapy.cz plánují i další vylepšení, směřující k automatickému zastavování záznamu, když se uživatel nepohybuje, případně rozdělení záznamu, když si aplikaci třeba zapomenete vypnout po výletě pěšky a jedete pak autem. Tato vylepšení budou přicházet během následujících měsíců, aby byla hotová do hlavní letní sezony.

Ke stávající české a anglické hlasové navigaci přibyla i polská, německá, francouzská, španělská a ruská verze.

Funkce Výlet po okolí bude nově v aplikacích fungovat i offline a kdekoliv na světě.

Verze Mapy.cz pro iOS, která bude dostupná od 4. června 2018 bude mít, stejně jako aplikace pro Android, k dispozici i offline mapy celého světa. 

 

Pokud chcete novou verzi pro Android vyzkoušet, můžete si ji stáhnout zde. Podle uživatelského hodnocení mnoha uživatelů bychom však doporučili ještě chvíli počkat. V nové verzi je zatím velké množství chyb, které se Mapy.cz nyní snaží opravit. Na problém s trasami obsahujícími různé typy dopravy si stěžuje opravdu mnoho uživatelů, a to jak na Facebooku tak v hodnocení aplikace na Google Play, kde se objevuje mnoho jednohvězdičkových hodnocení. Uvidíme, jak budou na tyto stížnosti Mapy.cz reagovat. 

Tisková zpráva k novinkám v Mapy.cz je dostupná zde.

Share
Share