GISportal
Jedeme i díky Vám

Nová verze Bentley Descartes rozšiřuje rozsáhlé možnosti práce a správy dat z mračen bodů v programových prostředích Bentley Systems (PR)

Bentley Descartes V8i (SELECTseries 3) jako první software svého druhu přináší 3D modelování, které je schopno kombinovat informace z mračen bodů, rastrové snímky a vektorová data, a to nejen pro zobrazení, ale i pro výpočetní operace. Výsledný model rozšiřuje předchozí verze o datový typ mračen bodů a díky hybridnímu operačnímu modelu dokáže využít 3D jako ten hlavní ve svých operacích.

Pomocí unikátního hypermodelování (intuitivního navigování mezi užívanými modely v 3D prostředí, které obsahují informace v jakékoli formě) Bentley zvyšuje bezpečnost a odolnost infrastruktury a zároveň zvyšuje návratnost vložených investic ze strany jednotlivých uživatelů.

Bentley položila základ této inovaci již dříve, spoluprací se společností Pointools a začleněním Vortex modulu do MicroStationu. V loňském roce byly provedeny další kroky směrem k plné integraci mračen bodů do datových struktur Bentley softwaru – došlo k plné akvizici společnosti Pointools a tedy plnému promítnutí všech jejich technologií do nových verzí produktů Bentley. Mimo jiné i vzniku nové technologie pro tvorbu STM modelů (Scalable Terrain Model).

Scalable Terrain Model (STM)

Bentley Descartes umožňuje zpracování 3D dat z mračen bodů a STM modelů a podporuje tak všechny procesy a operace, které pracovníci v oblasti správy infrastruktur mohou potřebovat při své činnosti. Pracovní týmy tak získávají schopnost pracovat se všemi typy point-cloud (mračna bodů) data, včetně leteckých a pozemních LiDAR dat a podzemních radarů.

V nejbližší době představí společnost Bentley Systems ProjectWise Piont-cloud Server, který změní práci s mračnem bodů. O této novince se z rozhovoru pro GISportal.cz zmínil i Greg Bentley minulý týden. Tento software bude schopen zasílat uživateli jen potřebný výřez dat, se kterým v danou chvíli bude pracovat a z gigabajtů či terabajtů dat budou přenášeny pouze data v řádech několik megabajtů.

Kombinace prohlížení, zpracování a správy dat z mračen bodů napříč produkty Bentley (MicroStation, Bentley Descartes, Bentley Pointools a ProjectWise) přináší na trh nejobsáhlejší a nejvýkonnější produkty pro všechny, kteří se zabývají projektováním, inženýringem a provozem infrastruktury.

Ukázka pokročilého zpracování dat z mračen bodů

Bentley nadále bude pokračovat ve vývoji a vydávání produktů založených na technologii Pointools, včetně Bentley Pointools, či aplikací, které jsou volně ke stažení skrze iWare, a to: Bentley Pointools View a Bentley Pointools PODcreator.

Richard Zambuni, ředitel marketingu Bentley říká: “Před lety náš Bentley Descartes změnil svět 2D modelování díky tomu, že uživatelům umožnil kombinovat rastrové snímky s vektorovými daty v reálném čase. S novým vydáním Bentley Descartes věříme, že přinášíme stejnou revoluci v práci s 3D daty a jejich modelováním. Schopnost exportovat tyto data do formátů LAS a POD umožňuje uživatelům využití i v jiných aplikacích. Všechny tyto vylepšení umožňují odborníkům napříč odvětvími využívat data z mračen bodů pro tvorbu lepších a inteligentnějších hybridních modelů.”

Matthew McCarter, CAD odborník Londýnského Metra, říká: “Jako uživatel mračen bodů v různých CAD programech v posledních 12 letech jsem velice mile překvapen nástroji, které v sobě obsahuje nový Bentley Descartes, a již nyní se těším na využití některých funkcí pro zlepšení efektivnosti týmu pozemního mapování v Londýnském metru.”

Stephane Poitras, ředitel IT centra ve Ville de Saguenay v Kanadě, říká, že je překvapen, s jakou rychlostí je Bentley Descartes schopen zobrazit jejich STM data, která zabírají více než 1,5 GB a jsou kombinací rastrových snímků a 3D modelu.

Bentley Descartes V8i (SELECTseries 3) běžící na MicroStation V8i (SELECTseries 3) rozšiřuje informační modelování a následující funkce:

  • pokročilé zpracování mračen bodů
  • schopnost práce s extrémně velkými soubory STM
  • funkce texturování 3D modelů

Pro více informací o Bentley Descartes V8i (SELECTseries 3), navštivte stránky věnované tomuto softwaru.


Share
Share