GISportal
Jedeme i díky Vám

Nová verze StreetNet pro Českou republiku má téměř dvojnásobnou délku komunikací (TZ)

Společnost Central European Data Agency, a.s. (CEDA) vydala další aktualizovanou a rozšířenou verzi mapového podkladu StreetNet CZE verze 1111, ve které je nyní zahrnuto již 292 tisíc kilometrů pozemních komunikací v České republice.

V porovnání s rokem 2005, kdy tento produkt vznikl, a kdy bylo zpracováno 142 000 km, se jedná o více než dvojnásobnou délku silničních a uličních úseků v tomto jedinečném datovém souboru, který pokrývá všechny kategorie pozemních komunikací od dálnic, rychlostních a dalších silnic, až po účelové komunikace – polní, lesní cesty, chodníky pro pěší a stezky pro cyklisty. Právě těchto naposledy jmenovaných úseků přibylo za posledního půl roku nejvíc, a to přes 87 tisíc kilometrů. Celkový nárůst od jara letošního roku je téměř 89 tisíc kilometrů.

Výrobní procesy při práci s datovým soubore dosahujícím velikosti 1 GB a zahrnujícím více než 2,2 milionu linií jsou velmi náročné na čas i používané technologické procesy. Nejen při zahušťování sítě komunikací spoléhá CEDA na technologie americké společnosti ESRI (jíž je mezinárodním obchodním partnerem) a také na svůj stabilní tým odborných pracovníků a externích partnerů. Rozsáhlá práce probíhající při sběru dat a jejich zpracování rozšiřuje možnosti využití mapového podkladu StreetNet CZE verze 1111 z široké oblasti plánování tras a navigace pro automobily také do oblasti navigování pro jednostopá vozidla, cyklisty a pěší.

Takovou podrobnost routovatelné sítě ocení zejména provozovatelé systémů pro záchranu osob v lokalitách mimo silniční síť, subjekty zabývající se lesním hospodářstvím nebo plánováním využití krajiny, dále pak organizace sportovní a turistické nebo provozovatelé webových aplikací zaměřených na turistický ruch, plánování sportovních akcí v přírodě a další podobné aktivity, až po tvůrce aplikací určených pro lokalizaci osob, například dětí pro jejich ochranu nebo zaměstnanců při plnění jejich úkolů v terénu.

Share
5 komentářů
 1. Michal napsal/a

  Super, mám dotaz … Jak se ty komunikace mapují? … fyzicky v terénu asi těžko

 2. Standa Popelka napsal/a

  V blizke budoucnosti mame v planu publikovat clanek o tom, jak sbira data o komunikacich Navteq…a je to fyzicky v terenu;)

  1. Michal napsal/a

   Sem s tím článkem 🙂
   A CEDA to mapuje jak?

   1. Lukáš Marek napsal/a

    Pokud si to správně pamatuju, tak se silniční síť najíždí autama s instalovanými kamerami, které všechno zaznamenávají, a pak se to posílá někam do světa, kde to levněji všechno znova prohlídnou a zaznamenávají každou maličkost.

    1. Stanislav Popelka napsal/a

     Nebo jede ridic a operator, ktery do databaze zaznamenava udaje o rychlosti, kterou je v danem miste mozne jet, typu komunikace, dopravnich znackach, ukazatelich atd atd…

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share