GISportal
Jedeme i díky Vám

Nové mobilní aplikace od ČHMÚ

V obchodě Google Play se v nedávné době objevily dvě nové aplikace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Najdete je pod názvem ČHMÚ a ČHMÚ+ a na výše zmíněném internetovém obchodě jsou k dispozici zdarma ke stažení. Zatímco první jmenovaná je jednodušší a určená pro koncové uživatele z řad veřejnosti, verze Plus má sloužit zejména expertům.

Základní verze aplikace obsahuje předpověď počasí s rozlišením až na jeden kilometr. Nechybí ani srážkový radar, upozornění na nebezpečné meteorologické jevy nebo například index aktivity klíšťat.

 

Verze Plus navíc obsahuje výstupy z profesionálních meteorologických stanic, údaje naměřené balónovými sondami vypouštěnými v Praze-Libuši, předpovědi z modelu Aladin, stav vody na českých tocích, informace o stavu ovzduší nebo UV index. Zajímavostí je, že řada z výše zmíněných údajů je vyobrazena formou dynamických a interaktivních map, pomocí nichž je možné zjišťovat přesné údaje v místech měření i interpolované hodnoty na oblast Česka a jeho okolí. Aplikace jsou momentálně dostupné ve verzi 1.0.1 a pocházejí z dílny společnosti OKsystem a. s.

Obě varianty, které komplexně podávají informace o místním počasí a jeho výhledu na několik dní, tak přinášejí další zajímavou alternativu pro uživatele jednodušších aplikací typu Aladin, Yr.no a dalších. Nezbývá než popřát do budoucna, aby předpovědi seděly a příjemné jarní slunečné počasí se drželo i nadále. Jakou aplikaci na předpověď používáte vy?

Zdroj: Google Play, LUPA.cz

Share
Share