GISportal
Jedeme i díky Vám

Nové StoryMaps mohou změnit to, jak chápeme webové mapy

StoryMaps vznikly před sedmi lety jako uživatelsky jednoduchý nástroj na tvorbu vizuálně zajímavých webových prezentací, které kombinují mapy (vytvořené v ArcGIS Online – AGOL) s textem, fotografiemi a videi. Za tu dobu jich uživatelé vytvořili téměř 750 milionů. Nyní Esri představila novou verzi tohoto populárního nástroje, který využívají nejen GIS odborníci, ale i studenti či laická veřejnost pro tvorbu online mapových prezentací. 

Nový systém tvorby StoryMaps ruší zažité šablony, ze kterých si uživatel na začátku musel vybrat a mění tvorbu storymapy spíše do podoby psaní blogu, který je tvořen jednotlivými částmi, ať už se jedná o text, mapu, fotky, apod. 

Asi největší novinkou je možnost vložení velmi jednoduché mapy – v Esri terminologii je nazvaná express map – jedná se o jednoduchou, přehledovou mapu, na jejíž tvorbu není potřeba otvírat AGOL. V prostředí StoryMaps si uživatel vloží mapu, na ní může dodat body, linie či polygony a k nim přiřadit obrázky či text, které se zobrazí po kliknutí. Takto připravená jednoduchá mapa se automaticky vloží do StoryMaps, aniž by uživatel musel opustit její editační prostředí. 

Dalším zjevný zjednodušením jsou styly – neboli témata, která pomocí jednoho kliknutí upraví pozadí, fonty, barvy a další grafické prvky. V beta-verzi, kterou jsem měl možnost vyzkoušet, byly k dispozici dva styly pro hlavní/úvodní stránku a dvě barevné kompozice pro zbytek textu. Je velice pravděpodobné, že v budoucnu přibudou další barevné varianty a možnosti.  

Možnost sdílet s kolegy ještě nepublikovanou práci, že naplánovat změny na určité datum jsou další nové funkce, které ocení spíše lidé, kteří pracují v týmovém prostředí. Přestože tyto dvě funkce asi nepatří mezi ty přelomové, Esri je tak prezentuje. Oproti tomu je určitě výhodou, že Esri myslí na uživatele s mobilními zařízeními a šablony jsou automaticky připraveny i pro prohlížení na mobilních zařízeních, včetně optimalizace velikosti/rozlišení obrázků a ovládání map.

Výhody a nevýhody

Nové StoryMaps si jistě najdou mnoho fanoušků, ale také budou skalním a zasloužilým kartografům pravděpodobně ležet v žaludku. Je to totiž další krok k demokratizaci kartografie, další možnost, jak lidé bez formálního kartografického vzdělání mohou vytvářet mapy. Ano, tyto mapy nebudou splňovat všechny kritéria tvorby legendy či použití barev, ale budou jednoduše editovatelné a snadno publikovatelné na webu, což bude pro jejich autory důležitější než mnohdy složitá pravidla kartografie. Na druhou stranu je pravda, že čím více lidí bude takto vytvářet mapy, tím více budou potřeba odborníci, kteří budou dodržovat kartografická pravidla a tím udržovat kartografii naživu, jako odbornou disciplínu. 

Share
Share