GISportal
Jedeme i díky Vám

Nové turistické mapy na Mapy.cz

Dnes byly zveřejněny na Mapy.cz nové podrobnější turistické mapy s několika dalšími vylepšeními a detaily jsou diskutovány na „Mapáckém“ blogu. Nové turistické mapy nabízí detaily až do měřítka 1: 5000, kdy je možné zobrazit i lesní cesty či pěšinky, kótované zvýrazněné vrstevnice, turistické rozcestníky, studánky či například památné a významné stromy.

Dalším vylepšením je pak stínovaný reliéf, který bude podle blogu dále dopracován tak, aby byl zobrazován i při větším přiblížení. Vše bylo tvořeno s ohledem na čitelnost mapy, a tak byly testovány grafické prvky samotné mapy společně s ohledem na stínovaný reliéf. Někteří uživatelé navrhují možnost vypínání a zapínání stínovaného reliéfu u turistických map, což však vývojáři Mapy.cz neplánují.

Zajímavou novinkou je také navigování a plánování trasy pro pěší a turisty, kde je na výběr, jestli chce uživatel jít po turistických značkách nebo ne. Podle blogu Mapy.cz je navigace také po chodnících a menších uličkách, což však platí jen částečně (redakce GISportal.cz tuto funkcionalitu zkoušela a trasa z místa bydliště do práce sice vede např. přes cestu v parku, nicméně se následně vyhýbá mostu mezi dvěma parky a trasa se tak prodlouží. Podle této navigace pak trasa trvá 40 minut místo reálných 20 minut). Nicméně tento posun v možnostech trasování na Mapy.cz je pozitivní. Většina zkušenějších uživatelů se však zřejmě bude i nadále řídit  svými geograficko-orientačními schopnostmi.

Co se blízké budoucnosti týče, tak tato verze mapy by se měla v příštích týdnech objevit i v mobilních aplikacích, dále se pak chystá pokročilý tisk map, export „naklikané“ trasy do GPX či nahrávání vlastních tras. Nezbývá než doporučit nové turistické mapy vyzkoušet.

Share
Share