GISportal
Jedeme i díky Vám

Nové turistické mapy na Mapy.cz

Dnes byly zveřejněny na Mapy.cz nové podrobnější turistické mapy s několika dalšími vylepšeními a detaily jsou diskutovány na „Mapáckém“ blogu. Nové turistické mapy nabízí detaily až do měřítka 1: 5000, kdy je možné zobrazit i lesní cesty či pěšinky, kótované zvýrazněné vrstevnice, turistické rozcestníky, studánky či například památné a významné stromy.

Dalším vylepšením je pak stínovaný reliéf, který bude podle blogu dále dopracován tak, aby byl zobrazován i při větším přiblížení. Vše bylo tvořeno s ohledem na čitelnost mapy, a tak byly testovány grafické prvky samotné mapy společně s ohledem na stínovaný reliéf. Někteří uživatelé navrhují možnost vypínání a zapínání stínovaného reliéfu u turistických map, což však vývojáři Mapy.cz neplánují.

Zajímavou novinkou je také navigování a plánování trasy pro pěší a turisty, kde je na výběr, jestli chce uživatel jít po turistických značkách nebo ne. Podle blogu Mapy.cz je navigace také po chodnících a menších uličkách, což však platí jen částečně (redakce GISportal.cz tuto funkcionalitu zkoušela a trasa z místa bydliště do práce sice vede např. přes cestu v parku, nicméně se následně vyhýbá mostu mezi dvěma parky a trasa se tak prodlouží. Podle této navigace pak trasa trvá 40 minut místo reálných 20 minut). Nicméně tento posun v možnostech trasování na Mapy.cz je pozitivní. Většina zkušenějších uživatelů se však zřejmě bude i nadále řídit  svými geograficko-orientačními schopnostmi.

Co se blízké budoucnosti týče, tak tato verze mapy by se měla v příštích týdnech objevit i v mobilních aplikacích, dále se pak chystá pokročilý tisk map, export „naklikané“ trasy do GPX či nahrávání vlastních tras. Nezbývá než doporučit nové turistické mapy vyzkoušet.

Share
6 komentářů
 1. Buracek napsal/a

  Dovolim si zdublovat muj komentar z blogu mapy.cz. Tak tohle mi opravdu neda nezkritizovat, jen ve zkratce….Misto toho,aby se dale vyuzivaly nejpropracovanejsi turisticke mapove podklady v CR od ShoCartu tak se jde cestou vlastnich radoby kartografu (programatoru), nesmyslne vetsiho detailu,pro ktery ale az na ZM10, res. ZABAGED nejsou data.K cemu jsou v mapach tisice novych cesticek,kdyz neznacene cyklotrasy jsou vypustene?To opravdu nikomu nevadi,ze jsou na mnoha mistech popsany vrstevnice vzhuru nohama,aut.zastavky,restaurace, cyklostezky, atd chybi…?Jenze nektere POI ma vlastne jen SHOCart a kdyz uz s nimi Mapy.cz nespolupracuji a chteji mit za kazdou cenu svoje mapy…No a proc nejde vypinat stinovani a trasy? Protoze je maji rendrovane pod map. podkladem, takze by museli prekreslovat celou mapu. Jesteze stale bezi cykloserver,kde jsou „stare SHOCarti mapy“.Diskuse, na kterou neni z hlavni stranky mapy.cz odkaz a vetsina nema moznost se vyjadrit jakoby nebyla.

  1. Buracek napsal/a

   No a jeste jsem zapomel napsat,ze se mi nove mapy.cz absolutne nelibi. 🙂

   1. Jirka Pánek napsal/a

    Diky za komentar, zkusime zjistit vyjadreni Mapy.cz

    1. Koudy napsal/a

     Musím plně souhlasit, zatím mne nové mapy.cz velmi zklamaly, ať z nemožnosti vypínat stínovaný reliéf, tak s množstvím chyb, některé sice z původních Shocartích map jsou opraveny, spousta nových se ale objevila (včetně chybějícího obsahu).
     Chybějící podklady mimo hranice našeho státu radši nekomentuju, zatím se mi nepodařilo zjistit, jestli to bude „opraveno“ nebo je to záměr?
     Naštěstí máme cykloserver.

 2. Jan Souček napsal/a

  Pokud vím, tak tyto mapy se vytváří v OCADu, který vrstevnice automaticky popisovat ve směru svahu neumí (pokud mi neunikla nějaká aktualizace). Podle všeho jsou také vrstevnice přejaté jako samostatný podklad, přičemž např potoky jsou použity ze starých obecných map.cz. I proto se daji bez problémů nalézt míst, kde teče potok do kopce, případně dělá nějaké jiné vylomeniny. Vodní toky tak nejsou přizpůsobené vrstevnicím.

  Já se tomu ostatně nedivím, muselo by to dát spoustu práce a na to asi nejsou lidi ani peníze. Nicméně to takto dohromady nevypadá ´dobře.

  Osobně se mi také zvýrazněné stínování nelíbí, ale to je spíš věc vkusu a subjektivního hodnocení návrhu mapy (oproti nesrovnalostem s vrstevnicemi). V´yvojáři slibují, že brzy dodělají stínování i do velkých měřítek, čehož se upřímně obávám. Jedině ta největší přiblížení se mi na nových mapách jakž takž líbí. Tak uvidíme…

 3. Mišák napsal/a

  Nové turistické mapy považuji bohužel za krok zpět. Turistické značené trasy ve městech jsou často překryty uliční sítí či budovami, což na přehlednosti nepřidává. Co je ale zásadnější je naprostá ignorace příhraničních oblastí cizích států! Uvidíte jen vrstevnice či měsíční krajinu bez jediné cesty, bez jediné obce, prostě nic. Protože bydlím v Krnově (do Polska jezdím často), tak jsou pro mě nové turistické mapy v této oblasti nepoužitelné … Je škoda, že už nepoužívají ve všech směrech propracovaný SHOCart, ale jak již bylo zmíněno cykloatlas na Cykloserveru to zachraňuje 😉 Plánování pěších tras a cyklotras nicméně hodnotím pozitivně…

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share