GISportal
Jedeme i díky Vám

Novinky na portále aMapy.cz

Kdysi dávno (no dobře, ve skutečnosti je to nedávno, ale na internetu ubíhá čas tak nějak rychleji…) soupeřili na českém trhu mapových portálů tři hlavní hráči: Seznam.cz se svým portálem Mapy.cz, Google se svými Google Mapami a Atlas.cz a jeho aMapy.

Ten posledně jmenovaný byl na tom dlouhou dobu relativně nejlépe. Seznamácké mapy strčil do kapsy díky propracovanému API s širokými možnostmi a mapy od Googlu zase díky podrobnosti mapových podkladů, a to hlavně leteckých snímků Česka, které v té době Google ještě neměl.

Jenže časy a poměry se mění… Seznam si upevňoval pozici nejnavštěvovanějšího portálu a do map přidal turistickou mapu od firmy Shocart, historické mapy z druhého vojenského mapování atd. Google se také začal starat o Český trh a koupil podrobné letecké snímky od firmy Geodis, nafotil pár míst pomocí služby StreetView a statečně bojoval o přední místo mezi mapovými portály u nás.

A co se stalo u Atlasu.cz? Ten se spojil s portálem Centrum.cz, což pro mapy bohužel znamenalo více škody než užitku. Stávající vývojáři se moc nepohodli s novým vedením a začali odcházet (více na http://www.lupa.cz/clanky/odpojeni-cz-aneb-nelehke-spojeni-ceskych-portalu/). Jenže to už jsou tři roky, což (jak už bylo naznačeno) je v prostředí internetu ukrutně dlouhý čas. Za tu dobu se na portálu aMapy.cz udály jen drobné kosmetické změny a odsunuly tento perspektivní portál na spodní příčky hitparády.

Novým aMapám vdechl život Google

Společnost Centrum Holdings (která provozuje portál Atlas.cz a potažmo i aMapy.cz) se však nechce mapového portálu jen tak lehce vzdát a 10.6.2011 představila jeho zbrusu novou verzi. Znalým uživatelům ale musí být na první pohled jasné, že tu něco nehraje. Ano, nová verze mapového portálu běží na Google Maps API. Atlas rezignoval, vzdal se svého enginu a přešel na technologii, které dlouhou dobu dělal konkurenci. Dlužno však dodat, že do stávajících Google Map přidává nemálo novinek a vylepšení.

Nejdůležitějším je asi nová základní vrstva. Centrum Holdings ji ve velkých městech (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec a České Budějovice) označuje jako nejpodrobnější online mapu v ČR. Dále zde najdeme vrstvu Turistickou zobrazující turistické a cykloturistické trasy. Portál nabízí také 3D virtuální prohlídky více než 4000 míst v ČR a v zahraničí a vlastní databázi POI. Do toho nechybí standardní funkce Google Map jako je StreetView nebo plánovač tras.

Liberecká radnice na 3D panoramatickém snímku.

Nové mapové podklady jsou i mimo velká města opravdu podrobné a zobrazují větší detaily než základní mapa Google Maps. Při porovnání s portálem Mapy.cz už to tak jednoznačné není. Zde záleží na místu. Někde jsou podrobnější mapy od Seznamu jinde od Centrum Holdings. Mapové podklady pro aMapy zřejmě zpracovávala českolipská společnost DPA s.r.o.

Konec API

S novou verzí přišlo také bohužel oznámení, že k 31.8.2011 skončí provoz stávajícího API, které Atlas.cz (Centrum Holdings) nabízel. Je to nemilá zpráva pro všechny, kteří mají nad tímto API postavené mnohdy rozsáhlé aplikace, které nyní budou muset přepisovat do jiných platforem.

Tiskovou zprávu o novém portále naleznete na stránkách Centrum Holdings. Doporučujeme také k přečtení obsáhlý příspěvek na blogu Petra Šnajdra – bývalého vývojáře portálu aMapy.cz, který se podrobně věnuje tomuto tématu z různých stran.

 

Share
Share