GISportal
Jedeme i díky Vám

Novinky v mapách od Googlu (TZ)

Omezte náročné brzdění díky aktualizacím trasování

Představte si, že jedete na schůzku s kamarádem. Když se blížíte k rušné křižovatce, provoz náhle zpomalí a vy musíte dupnout na brzdu. Podle výzkumu odborníků z Virginia Tech Transportation Institute mohou být tyto okamžiky prudkého brzdění – události na trase, které způsobí, že řidič prudce zpomalí – hlavním ukazatelem pravděpodobnosti dopravní nehody. Mapy Google již brzy sníží pravděpodobnost, že se na vaší cestě vyskytnou okamžiky prudkého brzdění, a to díky pomoci strojového učení a navigačních informací.

Funguje to takto: Pokaždé, když v Mapách získáte pokyny, vypočítáme několik možností trasy k cíli na základě několika faktorů, například kolik má silnice jízdních pruhů a jak je trasa přímá. Díky této aktualizaci vybereme nejrychlejší trasy a určíme, která z nich pravděpodobně sníží pravděpodobnost, že narazíte na okamžik prudkého brzdění. Tuto trasu automaticky doporučíme, pokud je předpokládaný čas příjezdu stejný nebo je rozdíl minimální. Věříme, že tyto změny mají potenciál eliminovat 100 milionů případů prudkého zabrzdění na trasách, které se ročně projedou pomocí Map Google, takže se můžete spolehnout, že vás Mapy dostanou z bodu A do bodu B rychle – ale také bezpečněji.

Projděte se tudy díky vylepšení živého náhledu a podrobným mapám ulic

Pokud se po městě pohybujete pěšky, máme pro vás rozšířenou realitu v režimu Live View. Pokud prozkoumáváte novou čtvrť, budete mít okamžitý přístup k zobrazení Live View – přímo z mapy – a uvidíte užitečné podrobnosti o obchodech a restauracích v okolí, například jak jsou obsazené, nedávné recenze a fotografie. U složitých křižovatek také zobrazíme nové užitečné dopravní značky, abyste přesně věděli, na jaké silnici se nacházíte a kudy se máte vydat. A pokud cestujete, funkce Live View vám ukáže, kde se nacházíte ve vztahu k místům, jako je váš hotel – takže vždy najdete cestu zpět na domovskou základnu

Přístup k funkci Live View přímo z mapy umožňuje rychle zjistit více informací o daném místě.

Funkce podrobných map ulic, která byla spuštěna loni v srpnu, bude do konce letošního roku brzy k dispozici v dalších 50 městech – včetně Berlína, São Paula, Seattlu a Singapuru. S pomocí umělé inteligence a našich znalostí městské krajiny po celém světě se můžete podívat, kde jsou chodníky, přechody a ostrůvky pro chodce, spolu s tvarem a šířkou silnice v měřítku. Tyto informace mohou chodcům pomoci naplánovat nejvhodnější trasu, zejména pokud používají invalidní vozík nebo kočárek.

Podrobné mapy ulic se rozšiřují do dalších 50 měst po celém světě.

Rušná místa poznáte na první pohled

Každý den se více než 80 milionů lidí obrací na živé informace o zaneprázdněnosti na Googlu, aby si vyhledali konkrétní místa a ušetřili čas při čekání ve frontě a udrželi si společenský odstup během pandemie. Nyní se tato služba rozšiřuje o zobrazení relativní zaneprázdněnosti celé oblasti, například zda je v dané čtvrti nebo části města rušněji než obvykle. Pokud je sobota dopoledne a chcete si prohlédnout město, aniž by vás zdržovaly davy lidí, otevřete Mapy a okamžitě uvidíte rušná místa, kterým je třeba se vyhnout – například ulice poblíž místního farmářského trhu. Na druhou stranu, pokud si chcete prohlédnout oblíbené části města, využijte rušnost oblasti k tomu, abyste si na první pohled prohlédli živé čtvrti a objevili zajímavé aktivity.

Oblast poblíž Španělských schodů v Římě je rušnější než obvykle.
Pomocí funkce area busyness můžete rychle zjistit, kde jsou ve městě přeplněné oblasti.

Mapa na míru

Mít informace o světě je užitečné, ale mohou vás rychle zahltit, pokud vám je neposkytneme ve správný čas. Abychom vám pomohli se v tom všem vyznat, přizpůsobujeme naši mapu tak, aby upozorňovala na nejdůležitější místa podle denní doby a podle toho, zda cestujete, nebo ne. Pokud žijete v New Yorku a otevřete Mapy ve všední den v osm hodin ráno, místo míst, kde se podává večeře, se v nich budou výrazně zobrazovat kavárny v okolí, abyste mohli začít den s kofeinovou dávkou. A pokud jste na víkendovém výletě, bude snazší najít místní památky a turistické zajímavosti přímo na mapě. Chcete více možností? Klepnutím na libovolné místo zobrazíte podobná místa v okolí.

Zobrazte si relevantní místa podle denní doby a podle toho, zda cestujete, nebo ne.

Bez ohledu na to, kam máte namířeno nebo jaké jsou vaše plány, Mapy Google mají informace, které potřebujete po cestě, a chytrou umělou inteligenci, která vás tam dovede. Všechny tyto funkce se v následujících měsících začnou celosvětově rozšiřovat v systémech Android a iOS, přičemž do konce roku se podrobné mapy ulic objeví v 50 nových městech.

Zdroj: Google Blog automaticky přeloženo pomocí www.DeepL.com/Translator (free version)

Share
Share