GISportal
Jedeme i díky Vám

Nový web ArcGIS Open Data community spuštěn

Již téměř před rokem spustila společnost Esri ostrou verzi svého projektu ArcGIS Open Data, který je určen ke sdílení, prohlížení a stahování geografických dat pro široké spektrum uživatelů. Dnes byl spuštěn nový web tohoto projektu, kde jsou k dispozici všechny doposud sdílené datasety s možností bezplatného stažení ve formátech KML, shapefile, csv a GeoJSON. K dnešnímu dni, hodině a minutě stránky hlásají 23 472 datasetů od 1 501 organizací (a čísla stále „rostou“!), nicméně se jedná především o data Severní Ameriky. Kdy a zda vůbec se tato možnost sdílení dat rozšíří i v pro nás zajímavější Evropě závisí jen na rozhodnutí firem a institucí poskytující geografická data.

ArcGIS Oped Data
ArcGIS Oped Data

Share
2 komentářů
  1. rostanetek napsal/a

    „Ať už jsou data součástí služby ArcGIS for Server nebo služby ArcGIS Online“… rád bych se mýlil (licenční podmínky jsem nenašel), ale obávám se, že tu narážíme na stejný problém jako u ArcGIS Online, API i „volně“ dostupných zdrojáků na GitHubu a který se diskutoval vloni na roll-outu v Ostravě. Tedy že legálně použít to co Esri uvolňuje jako „open“ může pouze instituce, která má zakoupenou Esri licenci příp. placený účet ArcGIS Online. Možná ideální námět na článek/vyjádření někoho z Esri/Arcdat, protože to co se u Esri tváří jako „open“, ve skutečnosti „open“ asi úplně není:-), respektive to není nikde jednoznačně uvedeno.

    1. Radek Kuttelwascher napsal/a

      K tomu, abyste využil data z ArcGIS Open Data portálu není třeba žádný SW ani licence Esri. Zkuste dát do Search na opendata.arcgis.com např. „arcčr“ a zvolit třeba „Sídla plochy“, která můžete využít např. v podobě GeoJSON URL http://opendata.arcgis.com/datasets/c9c27429f4bc41cbbf4cd40bd8be55a7_11.geojson tedy zcela bez Esri technologie.

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share