Ohlédnutí za GIS Day 2011 v České republice
Každým rokem v podzimním čase slavíme geoinformatický svátek zvaný GIS Day, letos připadající na 16. listopadu. Stejně jako po celém světě i v naší zemi se na mnoha místech konají oslavy – akce popularizující geografické informační systémy a geotémata obecně široké veřejnosti.Vybrali jsme pro vás několik událostí, za kterými se nyní ohlédneme.
Brno
GIS Day tradičně pořádala Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s dalšími partnery ze soukromého sektoru. Návštěvníci měli možnost vyzkoušet si práci s GIS, nahlédnout do katastru nemovitostí, nebo vyzkoušet geocaching. Speciálním lákadlem pak byla návštěva laboratoře virtuální techniky a výstava Technika v čase, mapující historický vývoj mobilních měřících zařízení.
Liberec
Největší oslavy v ČR probíhají každoročně v Liberci. Dnů GIS zde mají dokonce několik, přednášky i praktické aktivity se zde odehrávaly od 22. do 24. listopadu. Organizátory „Dnů GIS“ (letos s podtitulem Mapy všemi smysly) byl například Liberecký kraj, Fakulta přírodovědně-humanitní Technické univerzity v Liberci, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, Česká geologická služba, Základní škola Sadská a další. Každý z pořadatelů měl na starosti jedno tématické stanoviště, které v průběhu akce navštěvovali žáci základních a středních škol i zástupci veřejnosti. Podle názvů stanovišť a krátkého popisu si jistě uděláte představu o rozmanitosti akce:
- Co lze ještě vyčíst z map? (řešenílokalizačníchúloh)
- Hádanky z přírody kolem nás (poznávání zvířat podlezvuků)
- Dotkni se mapy (představení mapových serverů)
- Mapová honička (soutěž na týmy)
- Mapové úlohy České geologické služby
- Staré mapy Liberce (zveřejnění archivních map na internetu)
- Studio GIS TV (možnost vyzkoušet si živé televizní vysílání)
- Mapy kolmo (tvorba vlastního itineráře pro cyklistiku)
Plzeň
Oddělení geomatiky Západočeské univerzity připravilo na den 16. listopadu popularizační přednášky pro střední školy. V letošním ročníku byla přihlášena pouze jedna škola, avšak pracovníci oddělení si vynahradili menší účast svými tradičními výjezdy na gymnáziích v Tachově, Sokolově či Prachaticích v následujících dnech.
Praha
Hlavním tahákem oslav GIS Day 2011 na České zemědělské univerzitě v Praze se stala výstava Zkratky v geoinformatice a geoinformatika ve zkratce. Zde se mohli návštěvníci dozvědět, co znamenají zkratky v GIS a jak je lze vtipně vysvětlit a jednoduše zapamatovat. Samotná výstava byla doplněna několika tématickými přednáškami.
Olomouc
Žáky středních škol z různých částí kraje zve na návštěvu také Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého ve spolupráci s občanským sdružením Buď Geo…. Jako každoročně nachystali i letos studenti bakalářského, magisterského i doktorského studia zajímavé přednášky a praktické cvičení doplněné o geocachingový výlet v místním parku.
Ostrava
Podobný program nachystali i zástupci Katedry fyzické geografie a geoekologie (KFG) Ostravské univerzity. Návštěvníci se zde například naučili pracovat v programu Google Earth, kde se seznámili s misemi Apolla v módu Měsíc nebo s vybranými snímky z Hubbleova teleskopu v módu Vesmír. V Ostravě nesmíme zapomenout také na GIS Day, odehrávající se na Institutu geoinformatiky Vysoké školy báňské – technické univerzity.
Podrobnější informace o zmíněných akcích naleznete na webových stránkách:
Brno
Liberec
Plzeň
Praha
Olomouc
Ostrava – OSU
Ostrava – VSB-TU
Tato pracoviště a města samozřejmě nejsou jediná, GIS Day se tradičně slaví také v Pardubicích, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem,…
Zúčastnili jste se také oslav GIS Day v letošním roce? Pokud ano, tak kde a jak se vám líbil program? Napište do komentářů k tomuto článku.
Tomáš Urban