GISportal
Jedeme i díky Vám

Ojedinělá termokamera odhalí úniky tepla ve Vsetíně (TZ)

Jak se dozvíte, že vám uniká teplo a topíte do vzduchu? Špatnou izolaci dokáže odhalit tzv. termokamera, jejíž snímky jsou nově umístěny na oficiálních webových stránkách města Vsetína. Vsetínská radnice je jedna z mála v České republice, která tuto službu obyvatelům nabízí.

Termokamera zachycuje souvislé oblasti města Vsetína, nikoliv jednotlivé domy. Cílem služby však bylo nasnímkovat co nejvíce obytných a rodinných domů. Podařilo se to v zimních měsících, kdy byla vytvořena teplotní mapa. Letecké snímkování přitom nebylo nijak jednoduché. Přísné nároky výrazně omezoval počet ideálních dní v roce, povětrnostní podmínky, vlhkost, sníh, mraky i jejich stíny. Výsledky však dokážou odhalit tepelné ztráty sledovaných objektů. Ať už jde o samotné tepelné rozvody nebo vytápěné budovy.

„Předcházet ztrátám energie, které mohou vznikat nesprávným zateplením nebo havarijním stavem tepelné izolace, je prioritou majitelů objektů i celé společnosti. Použití termografického leteckého snímkování je prvním krokem, když chcete zjistit, v jakém stavu vaše izolace a stávající zateplení jsou,“ vysvětlil Michal Sýkora ze společnosti GEODIS BRNO, spol. s r.o., která letecké snímkování prováděla.

Jak se zorientuje návštěvník internetu v termografické mapě pouhým okem? Poměrně jednoduše. Čím světlejší plochu na svém rodinném či bytovém domě vidí, tím ostražitější by měl být, tím více tepla mu totiž uniká nebo by mu mohlo unikat. Nejsvětlejší plocha totiž znázorňuje nejteplejší místo a naopak. V případě jakýchkoliv pochybností se mohou zájemci obrátit na společnost EKIS, která jim poskytne konzultace zdarma.

Infračervené snímkování už na webových stránkách města Vsetína umožňuje zobrazit i zdravotní stav zeleně ve městě. Listy zdravé a bující vegetace odráží vysokou úroveň infračervené vlnové délky, což se na těchto snímcích projevuje jejich výraznou červenou barvou. Nezdravá, suchá nebo i vegetace ležící ladem se na snímcích naopak pozná díky světle červené až světlezelené barvě, v závislosti na stupni zdravotního stavu.

Tepelnou mapu Vsetína si můžete prohlédnout na městském mapovém serveru města Vsetína.

Další podrobnosti k problematice „termosnímků“ včetně mnoha příkladů naleznete v dokumentu ke stažení, ze kterého pochází i obrázek ke článku.

Share
Share