GISportal
Jedeme i díky Vám

Open source a open data v CAGI

Na začátku letošního roku, konkrétně během kuloárních diskuzí na konferenci GIS Ostrava 2013, byl iniciován vznik platformy, která by nějakým způsobem zastřešila české dění v oblasti open source. Na základě tohoto podnětu vznikla při ČAGI (Česká asociace pro geoinformace) nová odborná skupina „OS25 – Open source a open data“. Jejím hlavním cílem je, kromě propagace open source nástrojů pro geoinformatiku, kartografii a geodézii, především odborně zaštítit v rámci CAGI problematiku open source a open data.

V České republice stále není open source přístup vnímán jako legitimní a profesionální způsob tvorby programů, což platí pro soukromý, veřejný a často i akademický sektor. Vedoucí skupiny je Jáchym Čepický (Help Service – Remote Sensing), člen představenstva Open Source Geospatial Foundation. Dalšími členy skupiny jsou pak Aleš Čepek (FSV ČVUT), Otakar Čerba (FAV ZČU), Přemysl Vohnout (CCSS), Rostislav Nétek (PřF UPOL) a Ladislav Čapek (Geosense). Skupina není uzavřená, a pokud by se našel zájemce se zápalem pro stejnou oblast, může se kdykoliv přihlásit.

Možnost setkat se členy skupiny a dozvědět se novinky v oblasti open source nabídla konference GIS ve veřejné správě 2013 (GIVS 2013), která se uskutečnila 27.-28.5. v Praze na Novotného lávce. V rámci programu konference byl oblasti open source vyčleněn blok „Open source, open (geo)data, celoživotní vzdělávání“.

Další možností ještě během prázdnin je konference Geoinformatics FCE CTU 2013, která se uskuteční 11-12.7. na půdě Fakulty stavební, ČVUT v Praze. Jedná se o tradiční konferenci (letos již 8. ročník) s mezinárodním zastoupením, orientovanou právě na oblast nekomerčních a open source řešení. Konference je zdarma!

Koho by pak lákalo vyrazit do zahraničí, letos se uskuteční hned dvě akce s tajemným názvem FOSS4G – Free and Open Source Software for Geospatial, a to celosvětová FOSS4G v září v Nottinghamu  a její středoevropská verze FOSS4G-CEE v červnu v Bukurešti. Pro německy mluvící je tady ještě FOSSGIS v červnu ve Švýcarsku.

Autor: Rostislav Nétek

Share
Share