GISportal
Jedeme i díky Vám

OpenStreetMap slaví 10 let, jak vznikla a jaká je dnes?

OpenStreetMap (OSM) – slovo, které se za posledních několik let začalo skloňovat nejen mezi zastánci otevřených dat a linuxovými geeky. OpenStreetMap se stala regulérní alternativou k majoritním/komerčním mapovým platformám. Jak to ale vše začalo, a kam se za těch deset let OSM dostala?

V 2004 Steve Coast, v té době student na londýnské UCL, jedné z nejlepších univerzit světa, založil mapovou službu, do které mapoval své okolí… prvně jezdil s GPSkou na kole po Londýně, později se k němu začali přidávat další a z malého studentského projektu se vyklubala mapová služba pro miliony lidí. Profesor Haklay jednou řekl (na konferenci CARTOCON), že v prvních letech OSM běžela ilegálně na serverech UCL a nikdo o tom ani nevěděl. Mezitím se ze studenta Stevea stal podnikatel Steve, který dále založil CloudMade, ze kterého v roce 2010 odešel (stále v něm však má podíl). Později Steve Coast pracoval pro Microsoft, kde měl na starosti vývoj mobilních aplikací pro Bing a od roku 2013 pracuje pro Telenav, kde má na starosti navigace Scout. V roce 2012 jsme přinesli rozhovor jak se Stevem Coastem, tak se Stevem Chiltonem, oba jsou součásti OSM hnutí od samotného začátku.

V posledních letech se však vývoj okolo OSM stále zrychluje. Nejprve v roce 2012 přišel přechod na novou licenci, pak OpenStreetMap představilo nové editační prostředí iD. Snad každým rokem se objevují nová videa „x-let editací OSM„, popř. live náhledy změn v OSM.

 

V roce 2007 měla OSM okolo 50 tisíc registrovaných uživatelů, nyní se blíží hodnotě dvou milionů registrovaných uživatelů. Jednou ze zajímavých stránek, které hodnotí (spíše vizualizují) rozvoj OSM, je OSM 2007 and now, která umožňuje zobrazit jakékoliv místo na OSM v roce 2007 a nyní, pomocí posuvníku můžete měnit mapu a uvidíte, jak se za 7 let změnilo pokrytí OSM například ve vašem městě!

Centrum Olomouce na OpenStreetMap v roce 2007 a v roce 2014.
Centrum Olomouce na OpenStreetMap v roce 2007 a v roce 2014.

Statistiky OSM říkají, že 50 % dat je vytvořeno jen 31 uživateli (celosvětově), do toho však spadají i obří importy dat v USA (TIGER data) či v Nizozemsku (AND data). Jak jste na tom vy? Máte účet na OSM? Jste aktivními přispěvateli?

Share
Share