GISportal
Jedeme i díky Vám

PID info – rozšířená aplikace pro Prahu a okolí

Organizátor pražské integrované dopravy ROPID spustil začátkem týdne rozšíření dopravní aplikace „DPP info“ pro smartphony. Zatímco stávající aplikace byla zaměřená pouze na linky na území hlavního města, novinka, jak již název „PID info“ naznačuje, poskytuje informace o celém systému Pražské integrované dopravy i ve Středočeském kraji. Navíc přidává informace o železničních linkách zapojených do systému PID. Aktuálně je aplikace ve fázi BETA testování. Do budoucna se však počítá s tím, že původní aplikaci zcela nahradí.

„Společně se Středočeským krajem postupně budujeme největší integrovaný dopravní systém ve Střední Evropě. Komplexní a aktuální informace pro cestující jsou pro nás absolutní prioritou, proto jsme současnou aplikaci Dopravního podniku hl. m. Prahy rozšířili i o železnici a další novinky usnadňující život cestujícím,“ uvádí náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek.

„Při rozvoji stávající aplikace jsme se zaměřili především na aktuálnost informací a také přehlednost pro cestující. Ve vyhledaném spojení se uživateli zobrazí rovnou i případné výluky a mimořádnosti na zvolené trase, a u vlaků i autobusů (prozatím kromě linek DPP) zjistí uživatel i případné zpoždění,“ poukazuje na největší přednosti vzniklé aplikace ředitel ROPID Petr Tomčík

„U stávající aplikace „DPP info“ lidem nejvíce chyběly aktuální informace o případném zpoždění. Nová aplikace už umí zobrazovat tyto údaje u vlaků i většiny příměstských autobusů. Usilovně pracujeme na tom, aby už brzy tyto údaje poskytoval i Dopravní podnik hl. m. Prahy. Nová aplikace už je na to připravená,“ dodává ve své řeči Petr Dolínek.

Náhledy na uživatelské rozhraní aplikace
Náhledy na uživatelské rozhraní aplikace

Další novinkou je například přehledná mapa zastávek až do podrobnosti jednotlivých nástupišť. V ní lze najít také všechna prodejní místa s aktuální otevírací dobou či záchytná parkoviště s aktuální obsazeností. Nelze opomenout ani informace o stavu bezbariérových zařízení. Během následujícího měsíce poběží testovací provoz nové aplikace, během kterého bude probíhat sběr připomínek od uživatelů a dolaďování jednotlivých nedostatků. Do budoucna se pak připravuje ve spolupráci s Operátorem ICT další rozšíření o nákup jízdních dokladů PID. Cílem je soustředit všechny údaje o veřejné dopravě v Praze a Středočeském kraji do jediné aplikace, aby se uživatelům usnadnilo nejen cestování samotné, ale i nákup jízdenek. Chystá se také propojení s jinými způsoby cestování (kolo, auto, chůze). Jaké jsou tedy v současnosti hlavní funkce aplikace „PID info“:

  • hledání spojení včetně zobrazení aktuálních výluk, mimořádností i on-line polohy vozidel
  • mapa zastávek, prodejních míst a záchytných parkovišť včetně informací o nich
  • aktuální odjezdy z jednotlivých zastávek a nástupišť zahrnující případné zpoždění
  • aktuální výluky a mimořádnosti v celé síti PID s propojením na vyhledávač spojení
  • stav bezbariérových zařízení, dopravní mapy a schémata, novinky a kontaktní údaje

Vývoj aplikace vyšel objednavatele na cca 400 000 Kč. Nyní je dostupná pro operační systémy Android i iOS ke stažení zdarma v obchodech Google Play a App Store. Připomínky k funkčnosti aplikace lze zasílat na adresu aplikace@ropid.cz.   zdroj: ROPID, Vlaky.net

Share
Share