GISportal
Jedeme i díky Vám

Platy v GIS

Hledáte si po škole práci v GIS? Zajímalo by Vás, jaké jsou platy mimo Vaši firmu? Právě byly zveřejněny výsledky výzkumu americké asociace pro statistiku práce, které říkají, že průměrný plat kartografa v USA je 51 180 USD/rok – cca 1 mil Kč/rok. Samozřejmě je nutné vzít v potaz různou cenu života ve Spojených státech amerických a v České republice, ale i tak se jedná o zajímavé číslo.

Pro Českou republiku podobně podrobná čísla neexistují, ale podle Českého statistického úřadu (pro 2. čvrtletí 2011) je průměrná hrubá měsíční mzda 23 984 Kč, v odvětví „Informační a komunikační činnosti“, kam by GIS mohl spadat se jedná o 43 012 Kč. My jsme si připravili malou anketu, jak jsou na tom GIS pracovníci doopravdy. Vyplňte prosím naši anketu a uvidíme, jaká je platová realita v ČR. Děkujeme!

[poll id=“2″]

Share
12 komentářů
 1. katkas napsal/a

  Vysledky ankety jsou docela smutny

  1. VitPaszto napsal/a

   Nejsou smutné, jsou realistické…

  2. Rades napsal/a

   To se nevylučuje:) Dá se říct, že jsou smutně realistické..nebo relisticky smutné ? Každopádně žádná hitparáda to není:(

 2. Michal napsal/a

  Ani tak smutné to nebude … na gisportál chodí hodně mladých lidí, především gisáků, zatím s krátkou praxí … tzn. dostáváme se minimálně na průměrný plat za pár let u poměrně nového oboru … máme dobře odstartováno 🙂

  1. katkas napsal/a

   Na prumernem platu nic smutneho neni, smutna je ta vice nez tretina lidi co na nej nedosahne.
   Moje zkusenost navic rika, ze z tech 30 hlasujicich, kteri jsou ve skupine 20 – 30 000, jich minimalne polovina bude mnnohem blize te spodni hranici nez te horni. A to uz se dostavame na priblizne polovinu hlasujicich, kteri si o prumernem platu mohou nechat jen zdat.

   1. Michal napsal/a

    Průměr je právě o tom, že část lidí je pod ním … s tím se nedá nic dělat … to je matematika.
    Navíc doplňuji, že je to o lidech … tudíž né všichni si zaslouží průměrný plat … spíš bych se radoval, z toho, že dle výsledků jsou tu lidi co dosáhnou nad 40. Tzn. super – pojďme do toho, jde to …

    1. katkas napsal/a

     To ze nekdo musi byt pod prumerem by bylo v poradku, pokud bychom tady diskutovali o prumernem platu v GIS. My se ale bavime o prumernem platu za celou CR, a to ze na nej lide s VS v IT oboru nedosahnou, mi prijde fakt smutny.

     Ale libi se mi tvuj optimisitcky pristup :).

 3. Jirka Pánek napsal/a

  Mě třeba překvapuje, že jen 15% odpovědí je nad 30 tis, vzhledem k tomu, že nejvíce lidí nás čte v Praze, tak mi to nepřijde jako dobré vyhlídky. Já sám do těch 15% nepatřím, ale snad se blízká na lepší časy. Ono i ta průměrná mzda – 24 tis. hrubého, je cca 18 tis. čistého, což není upřímě žádná sláva.

 4. Tomáš Pokorný napsal/a

  Mě spíš zaráží těch 7% pod 10 tisíc… 10-20 dejme tomu v menších městech, ale i tak děs

  1. Jirka Pánek napsal/a

   To musí být nějaká chyba, bud je to čistého, pak je to hrůza, nebo to nejsou plné úvazky, ale nějaké poloviční, studentské, atd. – snad!

 5. MK napsal/a

  Jako stále studujícímu a současně částečně zaměstnanému mi to nepřijde tak zlé. Podívejte se, kolik % reálně pracujících dosáhne na tu průměrnou mzdu. A souhlasím s tím, co psal Michal. A buďme rádi, že tu práci („ikdyž“ za průměrný plat) máme. Na úřadech práce jsou celkem nemalé počty vysokoškoláků, především tedy s ekonomicko-sociálně-právním zaměřením.
  Takže bych si na ten průměrný plat zase tak nestěžoval. 🙂

 6. mfx napsal/a

  tech 10 tisic je jeste moc za to ze kazdy rok koupis novou licenci na soft a prekopirujes praci sveho predchudce

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share