GISportal
Jedeme i díky Vám

Podzimní termíny školení open source GIS od GISMentors (PR)

GISMentors vypsali na tento podzim celkem 6 kurzů open source GIS. Kurzy pokrývají spektrum desktop GIS (QGIS pro začátečníky a pokročilé, GRASS GIS pro začátečníky), databáze (PostGIS a PostgreSQL pro začátečníky) a zpracování prostorových dat v jazyce Python. Přihlaste se na kurz včas pro menší kurzovné , termíny se blíží. Pokud je vás skupina nebo máte zájem o více kurzů, neváhejte nás kontaktovat se žádostí o slevu.

O GISMentors

GISMentors je skupina školitelů, kteří se zaměřují na otevřený software (open source software) pro GIS. Jsme vývojáři a pokročilí uživatelé, kteří se snaží o propagaci a šíření open source v České republice a na Slovensku. Open source nejen školíme, ale i aktivně děláme a veškeré naše materiály jsou volně dostupné, stejně jako zdrojové kódy k nim. Školení GISMentors organizačně zajišťuje firma OpenGeoLabs s.r.o.

O otevřeném software

Otevřený software je takový software, jehož zdrojové kódy jsou volně dostupné a jehož licence zajišťuje uživateli 4 práva:

  • Právo program používat k libovolnému účelu
  • Právo studovat zdrojový kód programu
  • Právo program měnit
  • Právo takto změněný program dále šířit

Z toho nepřímo vyplývá, že takto šířené programy jsou většinou dostupné zdarma a přitom legálně, ale např. to, že pokud vám na programu něco nevyhovuje, potřebujete novou funkci nebo opravit chybu, nemusíte čekat na oficiální distribuční kanál, můžete si program buď sami přizpůsobit nebo zaplatit zkušeného programátora, který vám program přizpůsobí podle vašich potřeb. Open source dnes pokrývá kompletní škálu potřeb pro GIS, od desktopů (QGISGRASS GIS, …) přes servery (MapServerGeoServerPyCSW,…) až po databáze (PostGISSpatialite) a kartografické výstupy (GMT). Většina nástrojů má možnost nějaké jednoduché automatizace např. v Pythonu či napojení na R.

Share
Share