GISportal
Jedeme i díky Vám

Potřebujete pracovat s prostorovými daty v „mraku“?

„Mrak“ neboli Cloud computing je model založený na principu vývoje a používaní počítačových technologií přes Internet. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na Internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat například pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace a používat prakticky odkudkoliv. Uživatelé neplatí (za předpokladu, že je služba placená) za vlastní software, ale za jeho užití. Nabídka aplikací se pohybuje od kancelářských aplikací, přes systémy pro distribuované výpočty, až po operační systémy provozované v prohlížečích. Nejnověji Cloud computing představila firma Apple se svým iCloud, v oblasti prostorových dat je obdobou GIS Cloud.

Služba GIS Cloud umožňuje uživateli vizulizovat, analyzovat a sdílet geodata zdarma přes internet. Vlastní data můžete napojit na Google či Bing Maps, stejně tak jak na OpenStreet Map. Pomocí API můžete vytvářet také vlastní aplikace pomocí výkonných počítačů zapojených do „mraku“. K dispozici jsou i aplikace pro mobilní zařízení s operačním programem Android, pro mapování v terénu a přímý přenos dat do GIS Cloud.

Uživatel si může také „pouze“ prohlížet již vytvořené datové sady a pracovat s nimi, v případě, že si nechce či nepotřebuje vytvářet vlastní.

Ukázka aplikace

Mimo velkou řadu veřejných funkcí umožňuje GIS Cloud využívat svých služeb také pro interní účely jednotlivých firem v neveřejné sekci chráněné firewallem. Tímto způsobem budete mít svá prostorová data i analytické nástroje k dispozici kdykoliv a kdekoliv.

GIS Cloud podporuje většinu používaných formátů  (ESRI Shapefile (.shp), Mapinfo File (.mif, .tab), JPEG JFIF (.jpg), TIFF / BigTIFF / GeoTIFF (.tif), Multi-resolution Seamless Image Database (.sid), SRTM HGT Format (.hgt), USGS ASCII DEM (.dem), PostgreSQL (PostGIS), KML, Oracle Spatial, GML, aj.). Technologie je postavena na Linux s Apache serverem, za použití programovacích jazyků  C/C++, PHP, PostgreSQL, JavaScript, (X)HTML, CSS a Adobe Flash.

Máte Vy či Vaše firma zkušenosti s Cloud computing? Podělte se s námi a nejzajímavější nápady budeme publikovat!

Share
Share