GISportal
Jedeme i díky Vám

Praha otevírá svá data vývojářům (TZ)

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zdarma zpřístupnil svá data o Praze. Díky tomu vzniknou nové aplikace pro obyvatele i návštěvníky Prahy. Otevřená data přivítají zejména vývojáři mobilních aplikací, studenti, novináři nebo datoví analytici.

„Se vší skromností jsme teď v této oblasti asi nejotevřenější institucí v ČR. Způsob otevírání dat jsme konzultovali se zástupci firem i občanských sdružení. Právě oni s nimi budou nejvíce pracovat a my jim v tom chceme vyjít vstříc,“ uvádí ředitel IPR Petr Hlaváček.

IPR jde o krok dál než standardně nabízené zveřejňování smluv a rozpočtů na radnicích. Zájemci si ode dneška můžou zdarma stáhnout třeba data 3D modelu Prahy, územního plánu nebo hlukové mapy. Pro veřejnost bude zajímavá třeba možnost stáhnout si nejnovější ortofotomapu celé Prahy.

Tato a mnohá další data jsou tak otevřena invenci a kreativitě vývojářů, kteří je můžou doplňovat o data z jiných zdrojů a jakkoliv spojovat a analyzovat. Vzniknout můžou nové aplikace dostupnosti různých služeb v jednotlivých lokalitách. Nové produkty, které vzniknou díky otevřeným datům, můžou mít navíc komerční charakter. Jen loňský víkendový workshop, kde mělo několik programátorů k dispozici dnes již veřejně zpřístupněná data, přinesl řadu užitečných řešení. Vznikla například analýza ukazující, jak se blízkost stanic metra a vzdálenost od centra odráží na cenách pozemků.

Díky novému režimu odpadají poplatky za poskytování dat IPR prostřednictvím internetu. „Zpoplatněný už bude pouze osobní výdej přímo v IPR. Odhadujeme, že dohromady tak zájemci o data ušetří až milion korun ročně,“ dodává Hlaváček.

„IPR se svým aktivním přístupem a snahou maximálně otevřít svá data stává skutečnou službou veřejnosti a to na úrovni srovnatelné s vyspělými světovými městy. Jejich práci již delší dobu sledujeme a fandíme jim,“ dodává odborník na otevřená data Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla.

IPR bude nabídku otevřených dat postupně rozšiřovat. Otevírání dat je navíc v souladu s programovým prohlášením Rady hl. m. Prahy. V otevírání institucí je nejdále Velká Británie nebo Skandinávie, kde tak zvyšují transparentnost veřejné správy a tím i důvěru obyvatel. Zároveň tento přístup zkvalitňuje investiční prostředí. Bezplatná a přesná data zároveň umožní vývoj nových produktů, a tím zvýšení konkurenceschopnosti celé ekonomiky.

Open data IPR najdete na www.geoportalpraha.cz.

Share
Share