GISportal
Jedeme i díky Vám

Praha otevřela další dopravní data

Cestování po Praze a jejím okolí se od 1. ledna 2019 opět o trochu zjednodušilo. ROPID totiž začal publikovat data o veřejné dopravě jako strojově čitelná data v otevřené podobě. Data tak nyní lze integrovat do mobilních aplikací, ať už se zabývají pouze dopravní, nebo i jinou tematikou.

Jako první tak učinily Google Maps. V jejich aplikaci Mapy se tak nyní v reálném čase nachází informace o spojích v celé síti Pražské integrované dopravy, a to včetně vlaků. Důležitou součástí dat je také hlášení mimořádností, které se cestujícím nově budou zobrazovat jako notifikace na mobilním telefonu. Kromě mimořádností by aplikace měla v reálném čase zobrazovat také zpoždění spojů, zejména pak těch příměstských. Pražská integrovaná doprava se tímto stala prvním integrovaným dopravním systémem, který tato data poskytuje. Očekává se, že kromě Google Maps tato data velmi brzy integrují také IDOS, či Mapy.cz.

Bohužel, do skládanky stále chybí očekávaná data o aktuální poloze a zpoždění tramvají a autobusů pražského dopravního podniku. Ten data stále v open formátu neposkytuje a není ani jasné, kdy k tomuto kroku dojde. A to i přesto, že novinář Jan Cibulka v lednu roku 2018 uspěl s žádostí o tato data u soudu. Dopravní podnik se odvolal k ¨Nejvyššímu správnímu soudu (lze sledovat zde), na jehož rozhodnutí se však stále čeká. 

Data se nacházejí zde.

Share
Share