GISportal
Jedeme i díky Vám

Ptačí pohled už i na Google mapách

Informace o aktualizacích mapových podkladů zveřejňuje Google poměrně často. Čtvrteční zpráva opět potěšila trochu víc než jiné běžné aktualizace družicových snímků ve střední Asii. Na mapách jsou nově dostupné šikmé letecké snímky zobrazující vybrané lokality v Česku z ptačí perspektivy.

Stejnou funkci představil v prosinci i konkurenční portál Mapy.cz. Při porovnání snímků zjistíme, že byly zřejmě nalítávány ve stejných dnech. Jen snímky v Google mapách jsou z mírně nižší hladiny letu a podlehly jiným post-procesingovým úpravám. Mapy.cz používají také jiné zobrazení a odlišné úrovně přiblížení.

Vila Tugendhat na Mapy.cz
Vila Tugendhat na Google Maps

Snímky pořídila společnost Geodis, která se tímto mapováním zabývá již dlouhá léta a šikmé snímky nabízí také jako svůj komerční produkt PixoView. Snímky na Mapy.cz jsou však dostupné ve více městech než na mapách Googlu (Brno; Frýdek-Místek; Hradec Králové; Jihlava; Karlovy Vary; Liberec; Most; Olomouc; Pardubice; Plzen; Praha; Teplice; Ústí nad Labem; Zlin). A Mapy.cz navíc na svém blogu přislíbily, že další města přibudou už v letošním roce. Uvidíme, co na to Google.

zdroj: Google Lan Long Blog 

Share
Share