GISportal
Jedeme i díky Vám

Reakce od Mapy.cz na kritiku aktualizace mapových podkladů

S ohledem na rozporuplné reakce našich čtenářů na aktualizaci mapových podkladů na portále Mapy.cz jsme požádali vedení firmy o reakci na několik našich dotazů. Rádi bychom poděkovali firmě Mapy.cz, s.r.o., za aktivní přístup a rychlost jejich odpovědí, které si můžete přečíst pod tímto odstavcem.

Ing. Pavel Žemlík, ředitel Mapy.cz, s.r.o.: „Úvodem bych rád zmínil, že Seznam.cz, a.s., přešel v rámci základní a turistické mapy na své vlastní produkty, které získal v loňském roce akvizicí divize Digital firmy PLANstudio, s.r.o.. Tyto mapy nadále zpracovává a aktualizuje dceřiná firma Mapy.cz, s.r.o. To přináší kromě menší závislosti na dalších subdodavatelích i výrazně snazší přípravu map pro publikaci na www.mapy.cz a operativnější provádění jakýchkoliv změn. A v neposlední řadě i možnost připravit v následujících měsících systém, kde se jakákoliv změna zjištěná redakcí nebo nahlášená uživateli projeví v mapách v řádu dní.“

A teď k otázkám:

1. Proč nepoužíváte nejpropracovanější turistické mapové podklady v ČR od ShoCartu a místo toho si tvoříte vlastní podklady?

Je pravda, že mapy firmy Freytag-Berndt, resp. její dceřiné firmy SHOCart jsou v rámci svého měřítka velmi propracované a mezi uživateli poměrně oblíbené, nicméně jedná se o dílo pouze v rámci měřítka 1:50 000 a nelze jej použít pro podrobnější mapy. Velmi častá připomínka uživatelů byla právě na možnost přiblížit se na stejné měřítko v jakém jsou základní a letecké mapy včetně volby zobrazit nad nimi cyklotrasy nebo turistické značené trasy, což SHOCart svou polohovou nepřesností neumožňoval. S naším novým dílem jsou obě věci nyní k dispozici a to včetně plánovače po turistickém i cyklistickém značení.

2. K čemu jsou v mapách tisíce nových cestiček, když neznačené cyklotrasy jsou vypuštěné?

Pokud má čtenář na mysli doporučené neznačené trasy zobrazované na Cykloserveru, pak je potřeba upozornit, že se jedná o vlastní návrh a autorskou záležitost firmy SHOCartu.

Tyto neznačené trasy se ale na www.mapy.cz nikdy nezobrazovaly a ani není příliš rozumné je na takto navštěvovaném serveru zobrazovat, neboť se jedná o citlivou a především neschválenou věc, která může způsobit velké množství problémů a konfliktů.

3. To opravdu nikomu nevadí, že jsou na mnoha místech popsány vrstevnice vzhůru nohama, autobusové zastávky, restaurace, cyklostezky, atd. chybí…?

Ano, popis vrstevnic nám samozřejmě velmi vadí, ale jde bohužel o softwarovou záležitost, která se nestihla odladit. Bylo nám jasné, že od odborné veřejnosti dostaneme na toto téma připomínky, ale nechtěli jsme kvůli tomu posouvat zveřejnění map. V nejbližších týdnech by toto mělo být doprogramováno a opraveno.

Pokud jde o zobrazování bodů zájmu, jako jsou restaurace či zastávky, pak tyto nejsou většinou renderovány přímo do mapy, ale zobrazují se nad mapou ve formě „klikatelných“ ikonek. Většina bodů zájmu (ze zmiňovaných zejména ty restaurace) pochází z katalogu www.firmy.cz, který je zdaleka nejúplnější databází tohoto typu v ČR. Pochopitelně to však neznamená, že by byl bez chyby – jakékoli chybějící subjekty velmi rádi zapracujeme a předem našim uživatelům děkujeme za jejich hlášení.

4. Na tomto místě (http://www.mapy.cz/#x=14.254876&y=50.176349&z=15&l=2) teče potok do kopce, hodláte podobné chyby aktualizovat a opravit? Pokud ano jak?

Jako každá mapa i naše mapy obsahují chyby a nedokonalosti, za což se omlouváme. Samozřejmě úkolem redakce je nejen doplňovat tisíce novinek, ale i opravovat jakékoliv chyby, které se v mapě i přes veškerou snahu objeví. Jsme rádi za každé upozornění a po ověření problému redakcí chyby odstraníme.

5. Na tomto místě (http://mapy.cz/s/4tXq) také teče potok do kopce a jsou špatně popsané vrstevnice, plánujete crowdsourcovat hledání podobných chyb mezi uživatele?

První část dotazu je zodpovězena výše, ale velmi rád odpovím na druhou část.

Ano, v přípravě je masivní zapojení veřejnosti do systému „hlášení chyb“ v základní i turistické mapě. Chceme využít potenciál našich uživatelů při zdokonalování našich map, protože území, jehož je mapa pouhým obrazem, se neustále lidskou činností mění a mít podchycené všechny změny v téměř reálném čase je možné pouze s přispěním vás všech! Aby tento systém mohl být spuštěn a fungovaly tak rychlé aktualizace v řádu dnů, musíme ještě doladit celý proces obsahující hlášení uživatelů, kontrolu a zapracování redakcí, generování mapových dlaždic a jejich publikaci. Spuštění plánujeme do konce tohoto roku.

V Praze dne 16. 7. 2012

Ing. Pavel Žemlík, ředitel Mapy.cz, s.r.o.

Share
6 komentářů
 1. Buracek napsal/a

  Je sice pekna rychlost odpovedi,ale ten obsah!!!At z nas laskave nedelaji stado volu,kteri neumi premyslet!Z odpovedi a vubec ze smeru kam se mapy.cz vydavaji jsem velmi zklaman!A to jsem je do teto doby mel velmi rad!

  1. Hlaseni chyb od uzivatelu je sice fajn,ale nemuzu tim nahrazovat tvorbu mapy na urovni.Obzvlaste kdyz tam tech chyb mam tolik,ze to ani tisice uzivatelu nestihnout hlasit.Nejprve prece musim udelat topograficky podklad bez chyb a pak doladovat tematiku.Ale aby se hlasilo kde maji spatne potok do kopce nebo popis vrstevnic…to je prece o podkladovych datech, takze pokud je maji spatne, tak je to fakt jen jejich problem a meli by si nakoupit jiny mapovy podklad nebo ten svuj odladit. V souvislosti s tim je spusteni systemu hlaseni chyb az na konci roku usmevne.

  2.Co chteji na vrstevnicich v radech tydnu programovat?Sakra bud na to mam soft, kterej to automaticky popisuje na par zaskrknuti (asi tim padem nemaji potrebny soft) nebo mam spatny vektorovy data,kde to automaticky popisovani pak blbne.V obou pripadech bud koupim soft nebo odladim data a pak neco spoustim.

  3. Nelzete a poradne se podivejte co jste spustili.Restaurace ani zastavky nejsou zobrazovany formou klikatelnych ikonem, jak pise pan reditel.Nejsou totiz zobrazovany vubec!Nebo na Olomoucku neni jedina hospoda?“Chybejici subjekty radi zapracuji“, takze hlasim: „chybi vsechny restaurace a zastavky“. 🙂

  4. Kdyz neco nemam vyladene tak to prece nebudu spoustet za kazdou cenu s tim, ze mi to uzivatele hlasenim chyb v budoucnu doladi, obzvlaste kdyz to co nahrazovali byla supr mapa. To je vice nez dyletantske, neprofesialni a nehodno takovehoto serveru.

  5. Vetsina rika,ze vetsi detail je lepsi. Nelze ale podle me hlasenim uzivatelu a odladovanim menicich se polnich cesticek suplovat praci CUZK na ZABAGED a snazit se delat si vlastni detailni mapovy podklad. Souhlasim, ze zapnout si obcas turistickou trasu nebo cykostezku nad ortofotem je fajn,ale mit pro turistiku mapu v takto velkem meritku je podle me zbytecnost.Podle me je pro realne pouziti pri turistice 25ka, cokoliv vetsiho je z praktickeho hlediska nepouzitelny nesmysl.Rekl bych ze nekdy by neskodilo vic premyslet za „stado uzivatelu“ a nepodlehat pripominkam par lidi. (I kdyz ted jsem prave jednim z nich :))

  6. Nevim co muze byt na zobrazovani neznacenych cyklotras v lese a na poli citliveho, problematickeho a konfliktniho. Jde o trasy ktere nekdo projel a oznacil jak jsou nebo nejsou dobre prujezdne. Ba naopak pokud ma byt nova podrobnejsi mapa turisticka, tak zobrazenim teto vrstvy by mapa ziskala na vyuzitelnosti.Tak snad nemusi byt takovy problem poskytnuti takoveto vrstvy domluvit.

  6. Mozna by bylo zajimave, kdyz by na titulni stranku dali hlasovat kdo je pro starou a kdo pro novou verzi. Nebo hlasovani co mi vadi na nove verzi.Ale dat to na hlavni stranku a ne zasito kdesi hluboko v diskusi na kterou prijde par lidi.

  1. Houba napsal/a

   Buracku, nepotrebuju tvuj sahodlouhy rozbor, abych si udelal jasnou predstavu o tom, jake mapy jsou lepsi.
   Ty nazyvas SHOCart 1:50000 supr mapou? Ja mam opacny nazor. Asi jsi ji nikdy nepouzival v terenu vid? Vypada hezky mozna na prvni pohled (to znamena, ze ze zidle od pocitace se ti libi), ale na kazdym kilometru v terenu najdes minimalne 3 podstatny chyby pramenici z neaktualnosti. Pokud zaplatim temer 100 korun za neco, co bylo neaktualni uz v dobe vydani, tak me to opravdu vadi.
   A proc je lepsi podrobnejsi meritko? Porovnej si treba na nasledujici odkazy:
   SHOCart:
   http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/index.php#pos=50.46816P15.29451P15
   Mapy.cz:
   http://www.mapy.cz/#x=15.290821&y=50.466317&z=16&l=2

   Uz ted jsou nove mapy o dost lepsi, nez drive. A pokud to budou ladit a aktualizovat jak slibuji, bude to super.

   1. Buracek napsal/a

    1. Pokud muj rozbor/nazor nepotrebujes, tak ho necti nebo na nej nereaguj a nerypej do jinych o tom jestli mapy pouzivaji v terenu.Ja ve svem komentari shrnuju jasna fakta,ktera jsou kazdemu kdo mapy dela zcela zrejma.

    2. Kdo me zna, tak vi, ze mapy od SHOCartu pouzivam uz tak deset let a to hlavne v terenu a hodne aktivne a prakticky kazdy druhy den a prave u pocitace naprosto minimalne.Buracek.net te o tom mozna presvedci.

    3. To ze jsou jejich mapy mnohdy nepresne je naprosto jasna vec, zadna mapa na svete nikdy nebude stoprocentne aktualni a stoprocentne presna, turisticka obzvlast. Na ceskem trhu jsou ale turisticke mapy od SHOCartu dlouhodobou jednickou, coz je ocenovano napriklad v soutezi Mapa roku (to jsou ti co sedi u pocitace) nebo take nejvyssi prodejnosti (to jsou ti co je pouzivaji).

    4. Kdo vi kolik prace je za porizovanim a aktualizaci dat a tvorby mapy vi, ze stovka za mapu je smesna castka. Jsme jeden z velmi mala statu a svete, kde ma soukroma firma takove zisky, ze si muze dovolit publikovat takto podrobne turisticke mapy na internetu zdarma.

    5. Ano Prachovske skaly jsou fajn,ale kolik mame u nas skalnich mest nebo podobnych lokalit, kde to nekdo vyuzije?

    6. Nove mapy jsou lepsi ve vetsim detailu, ale to je tak vse, v obsahu,aktualnosti a spravnosti rozhodne ne. To jak se komu co libi je samozrejme individualni.

    1. Koudy napsal/a

     Houba to trochu nezvlád 🙂

     No mně to celkově přijde jednak jako veliký krok zpět, začínají vlastně skoro od nuly, čili práce na nových mapách.cz bude ještě velmi mnoho. Co je ale nejhorší, jak spoléhají na uživatelskou podporu…přijde mi to, jako by z mapy.cz udělali openstreetmap.org, když mají obsah mapy tvořit a hlásit sami uživatelé? (jsem jediný, komu to tak přijde?)

     1. Buracek napsal/a

      Jo, vicemene souhlas s Koudym! 🙂

     2. walley napsal/a

      a co je spatne na komunitou tvorenem obsahu, zde kontrolovanem seznamem?
      pripada mi, ze brecite sice spravne ale na spatnem hrobu.
      a ty hospody tam uz taky pridali.

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share