GISportal
Jedeme i díky Vám

Reportáž – Bentley Forum 2011

Již tradičně se v hotelu Myslivna v Brně ve dnech 18. a 19. října uskutečnilo setkání uživatelů produktů společnosti Bentley Systems. GISportal.cz byl první den u toho a přinášíme vám informace, o čem se hovořilo.

Setkání začalo v odpoledních hodinách, čemuž však předcházela obligátní registrace a méně obligátní svačinka s kávou. V potemnělém sále, kde seděla zhruba stovka účastníků, se ujal slova Ondřej Patočka, vedoucí obchodu pro ČR. Dalšími přednášejícími byli Jan Novák a Miroslav Maťaš. Ohlédnutí za rokem 2010 vycházelo z Keynote reportu představeném na výroční konferenci BeTogether z května 2011, který byl doplněn o česká specifika, čísla a úspěchy společnosti. Ondřej Patočka zmínil hlavní dva cíle společnosti − výkonnost a efektivita infrastruktury. K tomuto se snaží společnost svými produkty směřovat a vytvořit tzv. inteligentní infrastrukturu používající inteligentní informace. To by se mělo dařit pomocí nástupu platformy a balíku produktů řady AssetWise. Představena byla také jedna nepříjemná novinka, a to, že poprvé dojde k navýšení poplatku za Microstation.

Ondřej Patočka představuje novinky

Novinky Microstation

Celý první blok se věnoval novinkám v oblasti Bentley desktop produktů, hlavně MicroStation V8i SELECTSeries 3. Tento software společně s ProjectWise je právě nyní oním řešením pro inteligentní infrastrukturu. Byly také představeny novinky u produktu sisNET (software pro distribuční sítě) a iWare, který je určen pro applovský iPad nebo Fiber. Co se týče samotného MicroStation V8i SELECTSeries 3 (nyní v Beta verzi ke stažení), tak byly zmiňovány novinky jako možnost práce s formátem LandXML, dále pak s formátem FXB od Autodesku, bylo ukázáno vylepšení práce s popisnými informacemi ve formátu PDF a také zlepšení práce s ESRI SHP souborem. Během prezentací bylo často zdůrazňováno slovo interoperabilita, a to hlavně v souvislosti s podporou Google Earth, SketchUp (ve verzi 8) a KML (včetně popisných dat). Zajímavostí bylo také to, že se výkresy či pohledy z Microstation nově mohou zobrazovat přímo nad Google Maps. Rovněž byl představen sofistikovaný export výkresu do GeoPDF včetně možnosti prohlížení atributů (a jejich export do XML přímo z PDF Readeru) a pár slov bylo věnováno i DGN Readeru, který slouží pro prohlížení výkresů DGN obdobně jako PDF a lze ho integrovat přímo do prohlížeče v OS Windows 7. Zmíněna byla i možnost instalace více verzí Microstation na jeden počítač a výběr upřednostňované verze. Za zmínku rozhodně stojí ukázky z oblasti modelování a simulace v MicroStation, jež zahrnovaly tvorbu modelů ve 3D prostředí, umísťování rastrů na tento terén, možnosti simulace provozu, či modelování slunečního osvícení, kdy lze zohlednit i odražené či rozptýlené světlo.

Miroslav Maťaš na Bentley Foru 2011

Zkušenosti uživatelů Microstation

Následovaly prezentace jednotlivých uživatelů MicroStation o nasazení tohoto produktu v praxi. ČÚZK jako největší zákazník Bentley (co do počtu instalací) disponuje zhruba 4,5 tis. instalací produktů Bentley na 2,7 tis. PC. Jiří Veselý z ČÚZK hovořil o použití MicroStation V8i pro dva měsíce nový ISKN. Zmínil obecně také přípravy webových služeb (WMS a WFS), které jsou na ČÚZK chystány ve dvou úrovních, z nichž jedna vyhovuje INSPIRE a druhá ne. K již funkční WMS plánuje ČÚZK pro katastr nemovitostí také službu WFS a možnost vygenerovat GML soubory (i z dat RUIAN). Další novinkou je i příprava online plateb za poskytované služby. Poté Petr Zobal z Jednotky dopravní cesty tramvají Dopravního podniku Praha ukázal, jak pracují s MicroStation v tramvajové dopravě v Praze a jaká byla vůbec jeho historie použítí. Díky MicroStation V8i nasazeném v roce 2009 mohou rychleji a jednodušeji pracovat s celkem 237 DGN soubory tratí.

Jiří Veselý z ČUZK na Bentley Foru 2011

Novinky v Bentley Map a ostatních produktech

Po krátké přestávce na kávu začal blok věnovaný dalšímu z hlavních produktů Bentley Systems v ČR, a to Bentley Map. Ten je oproti MicroStationu vybaven mnoha nástroji pro snadnější práci s prostorovými daty (nicméně jeho jádrem je právě MicroStation). U tohoto produktu se mírně mění pojmenování verzí a licencí tak, že v novém Bentley Map SELECTSeries 2 je možné najít tři různé produkty − Bentley Power View, Bentley Map (samostatnou instalaci nebo pro MicroStation) a Bentley Map Enterprise. Co se týče jednotlivých vylepšení přímo v tomto produktu, tak se uživatelé mohou těšit na lepší práci s legendou mapy a změn k epšímu doznala také finalizace mapových výstupů (například možnost vložení pružného textu). Zajímavostí je také to, že Bentley Systems se stala partnerem roku 2011 firmy Oracle za svou dlouhodobou a širokou podporu Oracle Spatial. A to zejména díky schopnosti pružně reagovat na změny v oblasti databází. Produkty Bentley tedy mají funkcionalitu vyšších verzí ORACLE Spatial. Nakonec bloku se ještě hovořilo o produktu Descartes, který nabízí nástroje pro práci s rastry a je rozšířením Raster Manageru. Dnes je již samozřejmostí podpora více rastrových formátů, ale Descartes umožňuje pracovat opravdu s velkým (dalo by se říct až s nadstandardním) množstvím různých typů rastrů. Zmíněn byl samozřejmě i balík nástrojů PowerCivil for Czech Republic, který obsahuje většinu softwarových nástrojů Bentley (některé s mírně omezenou funkcionalitou) a je za cenu nižší, než je cena samostatného Microstation.

Než začala přestávka před společenským večerem, tak mohli účastníci Bentley Fora 2011 slyšet také o nasazení Bentley Map v praxi − konkrétně v Geodetickém a kartografickém ústavu v Bratislavě, ružomberských papírnách  Mondi SCP a také ve společnosti IKP Consulting Engineers.

Na společenský večer se GISportal.cz nepodíval, ale pokud se nesl v tak příjemné a domácké atmosféře jako celá akce, tak není pochyb, že debaty nad sklenkou vína, ať už o geoinformatice nebo čemkoliv jiném, pokračovaly až do pozdních hodin.

Share
Share