GISportal
Jedeme i díky Vám

Rozhovor se spolumajitelem Geosense Ladislavem Čapkem

V následujících týdnech vám přineseme krátký rozhovorový seriál „Cesty k úspěchu“ s předními představiteli českých a slovenských společností zabývajících se (nejen) geoinformatikou. Jako první z této série bude uveden rozhovor s Ladislavem Čapkem, spolumajitelem společnosti Geosense s.r.o.

  • Můžete se našim čtenářům prosím krátce představit ve 2-3 větách?

Jmenuji se Ladislav Čapek, vystudoval jsem obor Geodézie a kartografie na ČVUT, dlouhou dobu jsem žil v zahraničí. V roce 2009 jsme založili společnost Geosense, která se stala za pár let významným hráčem na trhu geoinformačních systémů. Loni jsme rozšířili naši činnost také na Slovensku, letos jsme byli vybrání Czechinvestem jako jedna ze dvou nejvíce inovativních společností v ČR pro pobyt v srdci světového IT – Silicon Valley, v červnu jsme pak založili pobočku také ve Spojených státech amerických.

  • Co jste studoval a jak jste se dostal k oboru?

Už od dětství jsem měl rád mapy, neustále jsem si v nich listoval a když jsem se měl rozhodnout kam na střední školu, zvolil jsem Zeměměřickou průmyslovku. Tento obor rozhodl o mé budoucí kariéře. Po inženýrském studiu geodézie na ČVUT jsem pokračoval jako doktorand na Katedře vyšší geodezie, studoval geoinformatiku na Káhirské univerzitě a na Katedře 3D geoinformačních systémů v Dánsku.

  • Jaké jste měl známky ve škole? Vždy samé jedničky?

Určitě ne. Co si pamatuji, tak na vysoké škole jsem měl sice prospěchové stipendium, ale rozhodně jsem nebyl žádný šprt 🙂 Všechny zkoušky za semestr jsem si třeba napsal do jediného týdne v předtermínech, byl to možná sice trochu risk, ale vždy mi vyšel. Fascinovaly mne především předměty zaměřené k IT, ale třeba i ekonomie nebo právo – tam mne k učení nikdo nutit nemusel.

  • Kdy jste se poprvé setkal s tím, co nyní děláte (GIS, kartografie, GIT aj.)?

S tím, co děláme, jsem se setkával postupně vlastně už od mých 14 let (začal jsem studovat SPŠZ ještě před revolucí v roce 1989). Nicméně hlavní bod zvratu přišel během mých stáží ve Spojených státech, tam jsem si uvědomil, jak je v geodézii neskutečný tlak na zvyšování produktivity práce. Každý ušetřený dolar a následný zisk společnosti je nejdůležitější část celého byznysu a jak nové technologie vytlačují původní geodety. Tenkrát jsem se jasně rozhodl být na straně technologií a globalizace. Založil jsem tehdy v USA vlastní firmu a zakázky s vyšší přidanou hodnotou jsme posílali do Čech. V USA potom byli překvapeni, co všechno v Čechách dokážeme udělat. Když jsem hledal v roce 2006 nějakou novou výzvu, zavolali mi z Intergraphu, zda nechci pracovat po ně a mít na starosti obchod v celé jihovýchodní Evropě a Izraeli. To byl zase úplně jiný pohled na svět z velké korporace a region plný odlišných kultur a zákazníků.

  • Jaké byly začátky ve firmě a proč jste se zaměřili zrovna na to, co nyní děláte?

Byla to částečně náhoda – s dnešním spolumajitelem Honzou Zvoníkem jsme během studií švýcarského MBA na Americké univerzitě bavili, co chystáme po škole, a já mu říkal o možnostech informačních systémů propojených s mapami. No a protože Honza byl od mala také fanda do map, tak slovo dal slovo a oba dva jsme odešli z našich původních zaměstnání a založili Geosense.

  • Jaké je filosofie vaší společnosti?

Být co nejblíže naším zákazníkům a vyhovět jejich potřebám. Zní to jako otřepaná fráze, ale vyplatilo se nám to. Snažíme se dělat jednoduchá řešení přímo pro jejich potřeby, ani čudlík navíc, žádné zbytečné přemýšlení, na které dnes nikdo nemá čas. Nebojíme se být inovativní a trh si zkrátka vytvořit. Když se konkurence zaptala starosty, zda chce GIS, odpověděl, že nic nepotřebuje… ale když jsme mu ukázali již hotový mapový portál s obecními pozemky, byla objednávka v kapse.

  • Co podle Vás musí mít úspěšná firma?

Vizi a hlavně dobrý tým. Můžete mít sebelepší myšlenku, ale bez dobrých lidí to nejde. Pokud je krize, tak je potřeba se semknout a přenést se přes ni dál… o tom to je, pak vyjdete jako daleko silnější. Musím to ale zaklepat, protože v Geosense máme opravdu skvělou partu. Lidi, které baví to, co dělají a dělají to prostě DOBŘE! Někteří naši kolegové u nás začínali již při škole na brigádě nebo na pár hodin týdně, dnes už ale třeba vedou svůj vlastní tým. Chceme dát možnost růstu především vlastním lidem před nabíráním externích manažerů. Sedm z našich klíčových spolupracovníků jsme také poslali do Kalifornie, aby se přiučili novým věcem v Silicon Valley a třeba si i procestovali nádherné západní pobřeží.

  • Jak se projevila na geoinformatickém trhu dluhová krize?

O jaké krizi mluvíte? (smích)… my každým rokem rosteme o více jak 100 %. Krize nám paradoxně pomohla, protože se zákazníci začali ptát: „Proč platím tolik za naše současné řešení? Nemohl bych ušetřit a ještě dostat daleko lepší produkt? Proč musím čekat na moje požadavky několik let, když mi je jiná firma uděla na počkání? Co podpora, která nefunguje?“ Do geoinformatiky jsme vnesli úpně nový vítr, udělali jsme z kdysi luxusního zboží komoditu, začali pravidelně objíždět úplně všechny zákazníky, změnili jsme byznys model a vytvořili jednoduché a cenově dostupné řešení s “ user friendly interface“ pro „tetu z Dolní Lhoty“. Vychovali jsme naše uživatele spočítat si návratnost investice, a to se vyplatilo, protože pokud má někdo zaplatit 1000 korun a vy mu za dva roky ušetříte dvakrát tolik, koupí si váš produkt krize nekrize.

  • Je na dnešním geoinformatickém trhu segment, který by zasluhoval více pozornosti?

Data mining… je tu určitě trend, že stále víc a víc dat je zadarmo. To je vidět především na trhu ve Spojených státech amerických, kde podle federálního zákona nesmí daňový poplatník za data zaplatit dvakrát, takže tam jsou veškerá GIS data volně dostupná opravdu každému. I proto je pro nás důležité být stále ve Spojených státech, protože se tam tvoří nové trendy. Obrovský potenciál skýtá díky cloudu také integrace a sdílení dat nebo třeba realtimové a 3D aplikace. Ani v jednom nechceme zůstat pozadu.

  • Má smysl dnes zakládat novou firmu (např. absolventy VŠ)?

Určitě! Naopak, všem bych to doporučil. Každému, kdo dnes váhá: jděte do toho. Je to nová životní výzva, výborná zkušenost. Jak nám říkal Chris Burry, náš školitel v Silicon Valley, jehož společnost, kterou zakládal, se prodala za dvě miliardy dolarů: „Kluci, každý by měl právo utratit jednou v životě všechny svoje úspory za svůj první start-up!“ Nám třeba, když jsme byli na jaře v roce 2010 na konferenci geoinformatiky v Praze a říkali jsme, že chceme dělat mapové portály pro místní samosprávu, se všichni vysmáli, že do půl roku zkrachujeme. Je pravda, že za půl roku v září jsme měli za zákazníky pouze dvě města. Nicméně přesně za dva roky už používalo náš systém 1250 měst a obcí, což byl růst, který zaskočil i nás. Přesně jak nás učili na MBA, po dvou letech ti byznys musí vydělávat… tak se to zlomilo i u nás. Letos na jaře jsem byl v porotě na GISáčkovi na VŠB-TU. Překvapilo mne, kolik studentů si vůbec nelámalo hlavu tím, zda jejich práce vůbec někomu přinese užitek. Tady to myšlení se musí postupně měnit. Neříkám, že každý student po škole musí být nutně podnikatel, ale právě spolupráce během studií na reálných projektech z praxe je velice důležitá. Například když jsem studoval v Dánsku, tak si žádný učitel netroufl vypsat téma bez podpory soukromého sektoru. Když to bylo něco jednoduchého, tak se projekt řešil jako semestrálka, složitější jako diplomka a v případě vědecké práce firma dala několik milionů na nového doktoranda. O takové studenty se potom společnosti jen předháněly. U nás v Geosense nabízíme taktéž spolupráci v tomto ohledu.

  • Jaké je Vaše nejoblíbenější hlavní jídlo, nápoj a dezert?

Hmmm, jsem už trochu gurmán:-) Určitě mne ovlivnila, nejen v jídle, hodně Amerika… takže dobrý Rib Eye steak z odleželého hovězího, černé kravičky pasoucí se na prériích okolo Rocky Mountains, udělaný medium-rare, na okrajích s trochu připáleným tukem na horkém plameni… s velkou slavnou Idaho bramborou se smetanou a omáčkami. K tomu český ležák, který je nejlepší na světě a dezert třeba cheescake. Uf, úplně se mi sbíhají sliny.

  • Jak trávíte svůj volný čas?

S rodinou a pětiměsíční dcerkou, ta mne teď docela zaměstnává 🙂 Jinak volejbal, lyžování, kolo a sporty vůbec.

  • Chtěl byste něco vzkázat čtenářům GISportal.cz?

Předpokládám, že i jeho čtenáři jsou nadšení geoinformatikou, tak jim přeji spoustu radosti a zábavy při práci v tomto úžasném oboru.

Share
Share