Sdružení firem AirMap / UpVision zvítězilo v tendru na poskytování služby řízení bezpilotního letového provozu pro řízený vzdušný prostor v České republice (TZ)
Firma AirMap, přední světový poskytovatel řešení pro řízení bezpilotního letového provozu, oznámila, že její UTM platforma bude nasazena v Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s.p.), za účelem poskytování situačního povědomí a možnosti podávání žádostí o provedení letů rostoucí komunitě provozovatelů dronů.
ŘLP ČR nasazuje platformu AirMap UTM ke správě žádostí pro lety s drony v řízeném vzdušném prostoru v okolí Letiště Václava Havla Praha. Provozovatelé a piloti, kteří používají mobilní aplikaci AirMap for Drones, si mohou zobrazit aktuální situaci ve vzdušném prostoru, seznam doporučení a omezení plynoucí z regulací pro provoz bezpilotních systémů; naplánovat si svůj let s dronem; a brzy také budou moci požádat o schválení žádosti k provedení letu v řízeném vzdušném prostoru pro rychlý a bezpečný přístup do nízkého vzdušného prostoru. Odpovědné složky uvnitř ŘLP ČR použijí platformu AirMap UTM ke správě žádostí o provedení letů s dronem a k získání přehledové informace o pohybech dronů v okolí velkých letišť.
„Detekce a integrace dronů je výzva,“ uvedl Jan Klas, generální ředitel ŘLP ČR. „Jsme potěšeni, že nasazujeme služby UTM prostřednictvím mobilní aplikace AirMap. ŘLP ČR má ambici vytvořit otevřený systém, který bude poskytovat komplexní informace všem zúčastněným partnerům.“
ŘLP ČR a AirMap spolupracují s firmou UpVision, za účelem rozvoje povědomí o možnostech UTM platformy mezi prosperující a širokou komunitu uživatelů dronů v České republice. Firma UpVision poskytuje lokalizaci a další úpravy aplikace AirMap pro použití v České republice. Tato společnost se sídlem v České republice také poskytne provozovatelům a pilotům technickou podporu pro řešení případných otázek souvisejících s UTM platformou.
Toto je již v pořadí druhé nasazení platformy AirMap v Evropě. Začátkem roku švýcarské řízení letového provozu, společnost skyguide nasadila AirMap jako součást prvního evropského systému pro celostátní řízení bezpilotního letového provozu. Společnost AirMap rovněž zajišťuje a provozuje služby UTM ve Spojených státech, na Novém Zélandu a v Japonsku.
„Otevřením většího vzdušného prostoru pomáháme stimulovat ekonomický potenciál využití dronů,“ uvedl spoluzakladatel a předseda představenstva AirMap Ben Marcus. „Česká republika je jedním z prvních globálních hráčů, kteří touží na tom zachytit a podílet se na obrovské příležitosti, kterou drony představují, protože se stávají stále významnější součástí každodenního života.“
Profil firmy AirMap
AirMap je přední celosvětová platforma pro řízení bezpilotního letového provozu. Miliony dronů, stovky průmyslových vývojářů a stovky autorit a správců vzdušného prostoru a dalších zúčastněných stran se spoléhají na informace o vzdušném prostoru poskytované prostřednictvím aplikace AirMap, aby mohli bezpečně provozovat své lety a komunikovat s ostatními uživateli nízkého vzdušném prostoru. AirMap spojuje většinu světových dronů s autoritami vzdušného prostoru prostřednictvím integrace s významnými výrobci, jako jsou DJI, Intel, senseFly, Matternet, 3DR, DroneDeploy a další. Společnost AirMap již tuto platformu nasadila v Japonsku, na Novém Zélandu, ve Švýcarsku a ve Spojených státech, přičemž se stává lídrem v poskytování technologických řešení pro řízení bezpilotního letového provozu (UTM a U-space), což také v budoucnu umožnění bezpečné, zodpovědné provozování dronů ve velkém rozsahu.
Profil Řízení letového provozu České republiky
Posláním ŘLP ČR je podílet se na poskytování cenově efektivních, dlouhodobě udržitelných leteckých navigačních služeb v prostředí rozvíjejících se funkčních bloků vzdušného prostoru. V dynamickém prostředí letecké dopravy jsou jeho služby navrženy tak, aby splňovaly očekávání všech uživatelů s ohledem na současnou i budoucí poptávku jak na národní úrovni, tak na úrovni evropského kontextu rozvoje ATM. Jedním z klíčových základů poskytování letových navigačních služeb je zajištění bezpečnosti. Z tohoto důvodu se společnost ŘLP ČR snaží udržet mimořádné bezpečnostní standardy poskytovaných služeb bez ohledu na objem letecké dopravy. Bezpečnost je pro společnost nejvyšší prioritou, která má přednost před komerčními, provozními a dalšími cíli.
Profil firmy UpVision
UpVision je evropský poskytovatel služeb s bezpilotními systémy (UAS) a lídr na českém trhu služeb UAS. Společnost UpVision spoluzaložila Alianci pro bezpilotní letecký průmysl (UAVA) a stála u základů řízení bezpilotního letového provozu spuštění první UTM klientské aplikace v České republice před již více než třemi lety. Již od svých počátků je společnost UpVision velmi aktivní v osvětě a výzkumu s využitím UAS prostřednictvím společných programů s různými univerzitami a výzkumnými institucemi v celé Evropě. Existuje celá řada inovativních použití dronů, publikací a ocenění těchto aktivit, jako je například ocenění v soutěži European Satellite Navigation Competition.