GISportal
Jedeme i díky Vám

Setkání manažerů s Jackem Dangermondem (report)

Minulý týden ve čtvrtek 12. října proběhlo v Praze setkání manažerů v Jackem Dangermondem, kterého se zúčastnilo okolo 60 zástupců firem, státní správy a pár zástupců univerzit. 

Jack Dangermond založil společnost Esri v roce 1969 se svoji ženou Laurou a do dnešního dne je stále jejím majitelem. Na myšlenku založit Esri přišli jako studenti na Harvardu, ale společnost, kterou bychom dnešním slovníkem nazvali start-up, založili až v Kalifornii. Produkty Esri používá celosvětově přes 650 tisíc institucí. Jako „landscape architect“, kterým Jack v té době byl, založil firmu, která se primárně zaměřovala na otázky životního prostředí. Tato vášeň pro životní prostředí se mimochodem otiskla i v jejich aktivitě, kdy koupili přes 24 tisíc akrů území v jižní Kalifornii a udělali z něj přírodní rezervaci

Petr Seidl, ředitel ARCDATA PRAHA, v úvodním proslově vysvětlil, že podobná setkání – senior executive seminar – jsou v zahraničí obvyklá, ale v Česku se podobná setkání zatím moc neorganizují. 

Ve své prezentaci se Jack Dangermond, který podle mnohých ovlivnit svět GIS více než kdokoliv jiný, věnoval mnoha tématům. Jedním z nich byla myšlenka, že „GIS and mapping is a language…“ – je to tedy jazyk, jak minulosti – ukazujeme co bylo, ale také jazyk budoucnosti – co může být, tedy modelování možností vývoje, apod. Další výraznou myšlenkou bylo využití umělé inteligence (GeoAI), které během své prezentace Jack zmínil minimálně 4x. Závěrem prezentace zmínil, že Esri vyvíjí GIS přes 50 let a jeho vlastními slovy: „…and it is still just beginning!“.

Dalšími řečníky byli Karel Brázdil (ředitel Zeměměřického úřadu), Jiří Čtyroký (ředitel sekce prostorových dat IPR hl. m. Prahy), Jan Marša (náčelník geografické služby Ministerstva obrany) a zástupce odboru komunikačních a informačních systémů GŘ HZS. Všechny přednášky měly společné to, že jejich řečníci se dívali na GIS s vizí, co bude za 1, 5, 25 let. 

Redakce GISportal.cz děkuje společnosti ARCDATA PRAHA za pozvánku na toto setkání!

Share
Share