GISportal
Jedeme i díky Vám

Sledování hurikánu Irene – AKTUALIZOVÁNO

Dnes, v neděli 28. srpna kolem by měl hurikán Irene zasáhnout jedno z největších měst planety – New York. Poprvé v historii byla nařízena evakuace více než 370 tisíc lidí. V tomto článku vám přinášíme souhrn nástrojů a map, pomocí kterých můžete tento hurikán sledovat.

Článek bude podle potřeby a vývoje událostí aktualizován. Pokud narazíte na nějaký další zdroj informací, dejte nám prosím vědět prostřednictvím komentáře.

Prvním ze zdrojů informací o hurikánu je Google Crisis Response, který na svých stránkách agreguje data z NOAA National Huricane Center nebo FEMA (Federal Emergency Management Agency) a zobrazuje tak například aktuální satelitní nebo radarový snímek hurikánu, předpověď jeho pohybu, ale také informace o evakuačních centrech nebo evakuačních trasách z jednotlivých zasažených měst.

Google Crisis Response

Google Crisis Response Team dále zveřejnil podobnou mapu, zobrazující detailní informace přímo pro město NewYork. Obyvatelé zde najdou opět evakuační centra, únikové trasy, ale také například oblasti, u nichž hrozí velké nebezpečí zatopení. Tuto mapu najdete zde.

Dalším velice zajímavým zdrojem je KMZ soubor,obsahující souhrn informací o počasí ve Spojených státech amerických. Pokud se v proklikáme až k datům o hurikánu Irene, můžeme si v Google Earth zobrazit předpokládané trasy hurikánu podle různých predikčních modelů. Pokud byste si tyto data chtěli sami prohlédnout, v KMZ souboru si zobrazte tuto cestu:

Large Collection of Atlantic Weather Overlays -> Tropical Atlantic Overlays ->Hurricane Model Data ->North Atlantic Basin ->Hurricane Irene

Dalším zdrojem je taktéž KMZ soubor, tentokrát však zobrazující data od takzvaných „Lovců hurikánů“, kteří pomocí letadel měří rychlost, teplotu a další údaje v jednotlivých částech hurikánu. Bližší informace můžete najít na jejich stránkách TropicalAtlantic.com.

Dalším zdrojem informací může být Columbia University, která na svých stránkách každých 6-7 hodin zveřejňuje aktuální odhad počtu hurikánem zasažených lidí podle údajů rozložení populace na Východním pobřeží USA. V době psaní tohoto článku bylo hurikánem doposud postiženo přes 4 miliony lidí, předpokládaný počet je však více než desetinásobný (pro buffer 100 mil od předpokládané trasy hurikánu). Ukázku takovéto mapy najdete na následujícím odkazu, aktuální data ve vysokém rozlišení pak najdete zde.

Pozadu nezůstáva ani společnost Esri, která zveřejnila US Tropical Storm Map, kde kromě podobných informací, které nabízejí výše zmíněné servery, najdeme i příspěvky z Twitteru, obrázky z Flickeru nebo videa na Youtube. Jsou zde tak propojeny oficiální informace s uživatelsky vkládaným obsahem.

Aktualizace – 29.8.2011 – 18:00

Z hurikánu Irene se stala tropická bouře a New Yorkem prošla bez větších ztrát na životech. Na východním pobřeží USA však zanechala škody za více než 7 miliard dolarů. A právě odklizení napáchaných škod je aktuální situace v New Yorku. Napomáhá tomu i webová aplikace NYC Severe Weather, pomocí které mohou obyvatelé města nahlásit škody jako například znečištěnou vodu, opuštěné vozidlo, zaplavenou silnici atd.

Pokud narazíte na nějaké další zajímavé zdroje, dejte nám o tom vědět. Budeme článek aktualizovat.

Share
Share