GISportal
Jedeme i díky Vám

Soutěž „Zemědělství ze satelitu“ pro rok 2018 startuje

Registraci do 4. ročníku soutěže Zemědělství ze satelitu dnes zahájil Deputy Director General Pierre Delsaux, DG Grow, European Commission který promluvil v Evropském parlamentu v Bruselu během konference „Zemědělství: nové hranice pro evropskou politiku v oblasti vesmíru“, kterou organizuje poslanec MEP Eric Andrieu.

Hlavní cenou v soutěži „Zemědělství ze satelitu“ je 5 000 eur a soutěž klade tuto otázku: „Jak můžeme pomocí satelitních technologií zlepšit zemědělství a snížit dopady na životní prostředí?“

Dr Andrew Speedy, Chair of Judges uvádí: „Hledáme nové nápady a inovace, zejména ty, které využívají evropských satelitních navigačních služeb EGNOS a GALILEO a Evropský program pozorování Země Copernicus. Letošní ročník se liší v tom, že studenty a mladé odborníky vyzýváme, aby své projekty absolvovali o letních prázdninách. Očekáváme, že příspěvky v soutěži se budou zabývat horkými tématy, jako jsou big data, rozšířená realita, zemědělství 4.0, umělá inteligence a další.”

Finalisté budou pozváni na významnou akci, kde proběhne vyhodnocení soutěže a udělení cen (všechny výdaje jsou hrazeny). V minulosti to bylo například na zemědělské výstavě SIMA v Paříži, konferenci Space Solutions v Praze a naposledy na Mezinárodním zeleném týdnu v Berlíně. Tématicky podobné místo připravujeme i pro konec roku 2018.

Tato soutěž je iniciativou Agentury pro evropský GNSS a Evropské agentury pro životní prostředí a sponzoruje ji CLAAS, společnost působící v oblasti zemědělské techniky. Cílem této soutěže je podpora služeb evropského globálního družicového polohového systému (GNSS) a pozorování Země (Earth Observation) v zemědělství.

Soutěž se konala poprvé v roce 2012 a mezi finalisty minulých ročníků byli mladí lidé z Belgie, České republiky, Francie, Itálie, Německa, Rumunska, Portugalska, Španělska a Spojeného království. Tématem byly například online datové platformy s georeferenčními údaji, technologie hejna, roboti pro přesnou setbu, systémy pro detekci a vyhodnocování typu porostu a nové prognostické systémy pro produkci rýže.

Vítězem posledního ročníku se stal tým z ISA Lille z Francie, který navrhl optimalizaci výběru krycích plodin pomocí satelitního snímkování. Členka týmu Louise Vernier komentuje širší dopady tohoto vítězství: „Pomohlo mi najít stáž. Jsem studentka, která částečně pracuje (70 % v práci a 30 % na vysoké škole) ve společnosti, která obchoduje s obilím, a působím v oddělení inovací. Během pracovního pohovoru se mě můj současný vedoucí na cenu hodně vyptával! Myslím si, že právě díky ní si mě vybral.“

Její týmová kolegyně Marie Rolloy doporučuje lidem, aby si věřili a soutěže se zúčastnili: „Musíte si jen vyhodnotit potřeby trhu a provést brainstorming všech řešení, která vás jen napadnou. Získání této ceny bylo pro mě skvělou příležitostí. Zaprvé mi to dalo úžasnou profesní zkušenost a zadruhé důvěru v mé schopnosti vytvářet inovace. Díky této ceně jsme se setkali se spoustou společností a rozšířili jsme si své kontakty, ale nejdůležitější bylo, že jsme získali důvěru ve své nápady.“

Podrobnosti o soutěži najdete na www.farmingbysatellite.eu. Registrace je jednoduchá a je nutno ji provést nejpozději do 30. června 2018. Týmy, které se registrují dříve, budou moci využít podpůrných událostí. Konečné příspěvky je nutno odevzdat do 7. září 2018.

Share
Share