GISportal
Jedeme i díky Vám

State of the Map 2011, Bing Maps vs. OpenStreetMap – kolik stojí která mapová služba? Den 2.

Pokračování konference State of the Map Europe 2011 bylo vyplněno mnoha zajímavými vstupy. Kompletní přehled prezentací a videí naleznete zde.

Dr. Josef Kauer, business development manažer pro Bing Maps, prezentoval na konferenci finanční a technologickou náročnost Bing Map, což je jeden z důvodů, proč střední a východní a jihovýchodní Evropa nepatří mezi prioritní oblasti pro detailní snímkování v rámci této mapové služby od Microsoftu. Afrika a Asie (především Rusko a Čína) jsou podle Kauera otázka několika let, protože v současné době je plán mít do 2 až 3 let kompletní snímky západní Evropy s rozlišení 30 cm. Náklady na snímkování jsou nyní okolo 20 USD na km2, což by znamenalo investici přes 200 milionů USD pro zmapování celé Afriky. Z prezentace vyplynulo několik prioritních regionů, kterými jsou: severní a jižní části Afriky, Nigérie a okolí, Keňa a okolí. Zajímavostí je, že v současnosti jsou veškerá data z Bing Map uložena na stroji, který má 12 modulů a dohromady jej tvoří asi 63 tis procesorů (CPU) s pevnými disky o kapacitě 263 PB = 276 milionů GB dat.

S opačným přístupem vystoupil Andrew Zaborovski z Polska, který kombinuje OpenStreetMap s amatérskými leteckými přístroji pro mapování, o kterých jsme psali ve článku Letecké snímkování je extrémně drahá záležitost, nebo snad ne?. Andrew poukázal na jednoduchost a finanční nenáročnost tohoto postupu, který je vhodný především pro malé oblasti a komunitní kartografy, kteří mají zájem o komunitní mapování, či neokartografii. Více informací o jeho přednášce naleznete zde, popř. video záznam celé přednášky zde.

Pro srovnání Google mapa a OpenStreetMapa centra Běloruského Minsku a oblasti Prachaticka a Znojemska.

Jižní Morava
Prachaticko
Centrum Minsku (Bělorusko)

Share
Share