GISportal
Jedeme i díky Vám

State of the Map Europe 2011, aneb jak je na tom OpenStreetMap.org? Den 1.

State of the Map Europe 2011 (SotM) byla konference, která se uskutečnila 15.-17. července na půdě Vídeňské technické univerzity a zaměřila se, jak již název napovídá,  na současný stav problematiky a vývoje okolo OpenStreetMap. O této mapové službě jsme krátce psali v článku Jak na OpenStreetMap. Tato komunita se mezi širokou veřejností stala známou především svou rychlou reakcí na zemětřesení na Haiti v minulém roce, kdy během několika týdnů byla schopna vytvořit digitální mapu Port-au-Prince z leteckých snímků tak přesnou, že ji převzaly veškeré agentury OSN pro své humanitární pracovníky. Video ukazuje jak se postupně vytvářela mapa Haiti.

Konferenci zahájil Steve Coast, spoluzakladatel OpenStreetMap (OSM) s krátkým hodnocením vývoje. Nutno dodat, že služby byla spuštěna ve Velké Británii v roce 2004 samotným Stevem Coastem a v současné době má přes 400 tis. aktivních uživatelů (ti, kteří jsou zaregistrování k úpravám v datových podkladech OpenStreetMap) a miliony pasivních uživatelů po celém světě. Podle jeho slov je “extrémně návykové vytvářet a upravovat mapy v OSM a je velice důležité upravit uživatelské prostředí do podoby, která bude přívětivá a jednoduchá pro aktivní uživatele”. Svoji úvodní řeč Steve Coast ukončil slovy, že je velice hrdý, že OpenStreetMap byla první online mapová služba na světě, která měla ve svých podkladech nový stát – Jižní Sudán.

Z dalších příspěvků je nutné vyzdvihnout hlavního kartografa OSM Stevea Chiltona z university v Middlesexu, který mluvil o tom, že OSM není jen rozsáhlá databáze prostorových informací, ale že se jedná o revoluci v kartografii, jiní mluví o tzv. neokartografii. Uživatel nejen tvoří podkladová data a jejich atributy, ale může také měnit vzhled mapy a to do takové míry, kterou konkurenční služby (především se jedná o Google a Bing mapy) neposkytují. Jeho prezentace naleznete zde.

Zajímavou prezentaci přednesl také Schuyler Erle z týmu, který se zabývá humanitárními projekty v rámci OSM, který upřesnil, že po zemětřesení na Haiti ze do tvorby mapy zapojilo přes 600 uživatelů po celém světě a během několika týdnů vytvořili přes milion nových prvků (body, linie a polygony). Posteskl si také nad faktem, že v ostatních případech není mezinárodní komunita stejně aktivní, protože například povodně v Pákistánu neměly stejné mediální pokrytí jako Haiti. Na druhou stranu vyzdvihl snahu Indonéské vlády, která podporuje tvorbu OpenStreetMapy již nyní, aby byli připraveni na případnou katastrofu.

Změna v obsahu OpenStreetMap na Haiti

Úvodní den byl plný zajímavých přednášek, ale i diskuzí ve foyer a den byl zakončen příjemným posezením v jedné z Vídeňských vináren.

Share
Share