GISportal
Jedeme i díky Vám

Sucho na Africkém rohu

Ohromná sucha v oblasti Afrického rohu donutila OSN vyhlásit v  Somálsku hladomor, na kterém má ovšem svůj podíl také občanská válka. V kritickém stavu jsou samozřejmě také okolní země – Etiopie, Keňa, Džibutsko a Uganda. Evropská kosmická agentura (ESA) připravila ze snímků družice SMOS, která měří vlhkost půdy a salinitu oceánů, animaci, na které je patrné vysychání této části Afriky od dubna do poloviny července 2011. Vy se na ni můžete podívat níže a udělat si obrázek sami.

Kromě této animace byla vytvořena také animace srovnávající půdní vlhkost ve světě v každém měsíci roku 2010 s dvacetiletým průměrem. Červeně jsou zde zobrazeny informace o sušších místech, modře potom o  místech s větší vlhkostí než je průměr. Data pocházejí z projektu WACMOS.

Ohromná sucha v oblasti Afrického rohu donutila OSN vyhlásit v Somálsku hladomor, na které má ovšem svůj podíl také občanská válka. V kritickém stavu jsou samozřejmě také okolní země – Etiopie, Keňa, Džibutsko a Uganda. Evropská kosmická agentura (ESA) připravila ze snímků družice SMOS, která měří  vlhkost půdy a salinitu oceánů, animaci, na které je patrné vysychání této části Afriky od dubna do poloviny července 2011. Vy se na ni můžete podívat níže a udělat si obrázek sami.

Kromě této animace byla vytvořena také animace srovnávající půdní vlhkost ve světě v každém měsíci roku 2010 s dvacetiletým průměrem. Červeně jsou zde zobrazeny informace o sušších místech, modře potom o místech s větší vlhkostí než je průměr. Data pocházejí z projektu WACMOS.

Share
Share