GISportal
Jedeme i díky Vám

Světový portál starých map v novém (TZ)

Dnes (21. 7. 2015) byla spuštěna nová verze světového portálu OldMapsOnline.org, který slouží k prostorovému vyhledávání v digitalizovaných mapách a plánech. Zároveň byla představena mobilní aplikace, která umožní na přístrojích vybavených GPS zobrazit aktuální polohu na podkladě staré mapy. Ve vyhledávači OldMapsOnline jsou soustředěny mimo jiných i mapy zpracované prostřednictvím serveru Staré mapy.cz. I menší sbírky českých paměťových institucí se jeho prostřednictvím dostávají k uživatelům z celého světa.

Projekt, u jehož počátků stála i Moravská zemská knihovna v Brně, dnes soustřeďuje na jednom místě více než 400 tisíc digitalizovaných map z předních světových sbírek. Zapojeny jsou například Britská knihovna, Národní knihovna Skotska, sbírka Davida Rumseyho, Harvardská knihovna, Nizozemský národní archiv, Mapová sbírka Univerzity Karlovy, mapová sbírka Geografického ústavu Masarykovy univerzity nebo Moravská zemská knihovna v Brně.

Pro práci s vyhledávačem OldMapsOnline nemusíte znát ani jméno autora, ani název mapy. Stačí označit oblast a případně vymezit na časové ose období, ve kterém byla mapa vydána. Vyhledávač poté nabídne seznam map, které nejlépe odpovídají zadanému dotazu. Služba je nově dostupná i prostřednictvím mobilní aplikace, která je volně ke stažení na adrese oldmapsonline.org/searchmobile. Umožní nejen vyhledávání, ale díky provedené georeferenci také určení polohy uživatele na prohlížené mapě. Nová aplikace má potenciál oslovit kromě milovníků starých map i nové okruhy zájemců.

Takovou skupinu představují například příznivci kolejové dopravy, kterým mobilní aplikace může usnadnit pátrání po zrušených tratích. “Výlety po trasách zrušených průmyslových vleček nebo tramvajových tratích, kterými je Ostravsko protkáno, patří už léta mezi moje koníčky. Opravdu bych nečekala, že mě v tomto směru může něco tak mile překvapit. Když přímo v terénu prohlížím starou mapu, ve které se spolu se mnou pohybuje bod, který označuje moji aktuální polohu, je to poměrně intenzivní zážitek. Najednou jako bych se ocitla v jejím středu,” reagovala spontánně na novou aplikaci železniční nadšenkyně Jitka Kropáčková.

OldMapsOnline jede na různých platformách i zařízeních
OldMapsOnline jede na různých platformách i zařízeních

Využít aktuální polohu budou moci také příznivci geocachingu, tedy záliby v hledání skrytých schránek, takzvaných keší. Otevře se jim totiž možnost zobrazit pomocí mobilního zařízení připojeného k internetu okolí místa nálezu na desítky let staré mapě.

“Nové aplikace dokazují, že uplatnění map zpracovaných v rámci projektu Staré mapy.cz se stále rozšiřuje. Jsme velmi rádi, že se mýlili skeptici, kteří předpovídali pouze omezené využití získaných dat v akademické sféře. Příkladem může být Mapová sbírka Univerzity Karlovy, která díky Starým mapám a OldMapsOnline oslovila během krátké doby tisíckrát více uživatelů než dříve,” uvedl Petr Žabička, hlavní řešitel projektu TEMAP, v jehož rámci Staré mapy.cz vznikly.

OldMapsOnline vytvořil český programátor Petr „Klokan“ Přidal.

 

Share
Share