GISportal
Jedeme i díky Vám

Travelscope – kam se dostanete se svým pasem

Zajímalo vás někdy, kam všude se se svým pasem dostanete bez potřeby komplikovaně vyřizovat víza? Pomoci vám může internetová mapová aplikace Travelscope. Jde o interaktivní webovou mapu postavenou nad daty z Wikipedie, která dokáže přehledně zobrazit nejen to.

Při základním zobrazení mapa zachycuje jednotlivé země světa podle toho, do kolika zemí si vystačíte s jejím pasem bez nutnosti víza. Díky intuitivní barevné stupnici tak lze jednoduše najít země, jejichž pas je v tomto ohledu užitečnější, než u jiných. Po najetí kurzorem na jednotlivé země se pak ukáže přesná číselná hodnota.

tr1

Po „rozkliknutí“ některého ze států je možné pomocí animovaných linií zjistit, do kterých zemí je bezvízový styk umožněn. Státy jsou navíc rozděleny do kategorií detailněji popisující podmínky pro jejich návštěvu. Zde možná ještě lépe vynikne rozdíl mezi „silou“ cestovních dokladů vydaných v Evropě, Americe či Austrálii oproti těm z afrických a většiny asijských zemí.

tr2

Mapa umožňuje přepínat mezi rovinným zobrazením a 3D vizualizací formou glóbu. Nechybí ani vyhledávání podle názvů států. Zvolit lze i konkrétní kombinace domácí a cílové země, která umožní vypsat možnosti vycestování přímo pro tento vybraný pár.

tr3

Zobrazovat lze ale i jiné informace, jako například HDP či populační data. V některých případech však jde o hodnoty nepřepočítané na plochu státu, a tak vizualizace může uživatele i klamat. Každopádně ale jde o počin, který díky modernímu způsobu vizualizace dat zaujme a poodhalí možnosti i komplikace cestování do zahraničí.

Share
Share