GISportal
Jedeme i díky Vám

UAV mapování jezera v Nižnij Novgorodu (Rusko) platformou UPVISION

V prosinci 2013 platforma UpVision (spadající pod APS Engineers s.r.o.) týden mapovala pomocí UAV lokality v Rusku, ve spolupráci s firmou Techniserv a UVS Avia, kteří zajistili použití UAV systému Microdrone MD4 1000 v Rusku.

Cílem týdenní mise byla prezentace tohoto UAV a mapování předem určených míst pro geodetickou společnost z Niznij Novgorodu.

Výsledný 3D model
Výsledný 3D model

“Mapování provázelo celý týden extrémní počasí, vítr okolo 10 m/s, sníh, nízká oblačnost, tudíž bylo náročné nalétnout všechny naplánované lokality. Nicméně v těchto podmínkách se v Rusku klasicky měří, jelikož zima je dlouhá a výsledná data, se snižují o výšku sněhu, což působí velice úsměvně v našich podmínkách”, doplňuje Jakub Karas.

Nejzajímavější lokalitou, kde se použilo UAV k zaměření, bylo jezero v Niznij Novgorodě. Během tří letů se zmapovalo celé jezero, včetně břehů a okolí, z důvodu vytvoření 3D modelu a bodového mračna, pro porovnávání sesuvů břehů v průběhu času.

Hrubá zpracování dat probíhala přímo v terénu, tudíž během 10-ti minut po přistání bylo možné ukázat zástupcům města 3D model jezera a bodové mračno s hustotou přes 50 milionů bodů, což bylo ve srovnání využití zdejší klasické geodézie velice oceněno.

 

Share
Share